Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.7. 2017 09:22
Hrozba pro USA

KLDR dostřelí kamkoli na světě. Testovala mezikontinentální střelu

KLDR provedla test jaderné střely
Zdroj: Profimedia
Test severokorejské střely - ilustrační foto

Severní Korea provedla v úterý další test balistické střely. Ta urazila 930 kilometrů a dopadla do výsostných vod Japonska. Podle některých amerických vědců může mít střela dolet až 6 700 km a v takovém případě by se na dostřel dostal 1. americký stát - Aljaška.

KLDR poslední test balistické střely načasovala na 4. červenec, tedy na den, kdy Američané slaví jeden z nejdůležitějších státních svátků, Den nezávislosti. V pátek a v sobotu se navíc mají v Německém Hamburku sejít představitelé 20 nejvyspělejších ekonomik na summitu G20.

 

KLDR odpoledne místního času potvrdila, že poprvé úspěšně vyzkoušela mezikontinentální balistickou střelu.Střela Hwasong-14 vyletěla do výšky 2 802 kilometrů.

 

Severokorejská hrozba byla přitom hlavním tématem nedělního telefonátu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem, jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem a japonským premiérem Šinzóem Abem.

 

Severokorejská střela byla vypuštěna z letecké základny v provincii Jižní Pchjongan, podle jihokorejské armády uletěla 930 kilometrů a spadla do výlučné ekonomické zóny Japonska, která sahá 370 km od pobřeží. Americké velitelství pro oblast Pacifiku uvedlo, že střelu sledovalo 37 minut.

 

 

Velitelství americké vzdušné obrany (NORAD) vyhodnotilo, že střela nepředstavuje hrozbu pro Spojené státy. S tím ale nesouhlasí skupina amerických vědců zabývajících se globální bezpečností. Podle jednoho z nich, Davida Wrighta, by střela mohla mít dolet až 6 700 km.

 

KLDR podle něj schválně vystřeluje balistické střely do vyšších výšek, aby se vyhnula tomu, že by střely mohly zasáhnout Japonsko. Kdyby ovšem volila standardní trajektorii, mohla by podle Wrighta střela doletět až na Aljašku, uvedla CNN.

 

 

Test balistické střely odsoudila japonská vláda. S ostrým prohlášením přispěchal také americký prezident Donald Trump.

 

"Severní Korea vypustila další střelu. Copak ten chlap (Kim Čong-un, pozn. red.) nemá nic lepšího na práci? Těžko uvěřit, že Jižní Korea a Japonsko to budou ještě dlouho trpět. Možná Čína udělá velký krok vůči KLDR a tyhle nesmysly jednou pro vždy ukončí!" napsal Trump na twitter.
 

vbo TN.cz