Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.7. 2017 09:22
Hrozba pro USA

KLDR dostřelí kamkoli na světě. Testovala mezikontinentální střelu

KLDR provedla test jaderné střely
Zdroj: Profimedia
Test severokorejské střely - ilustrační foto

Severní Korea provedla v úterý další test balistické střely. Ta urazila 930 kilometrů a dopadla do výsostných vod Japonska. Podle některých amerických vědců může mít střela dolet až 6 700 km a v takovém případě by se na dostřel dostal 1. americký stát - Aljaška.

KLDR poslední test balistické střely načasovala na 4. červenec, tedy na den, kdy Američané slaví jeden z nejdůležitějších státních svátků, Den nezávislosti. V pátek a v sobotu se navíc mají v Německém Hamburku sejít představitelé 20 nejvyspělejších ekonomik na summitu G20.

 

KLDR odpoledne místního času potvrdila, že poprvé úspěšně vyzkoušela mezikontinentální balistickou střelu.Střela Hwasong-14 vyletěla do výšky 2 802 kilometrů.

 

Severokorejská hrozba byla přitom hlavním tématem nedělního telefonátu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem, jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem a japonským premiérem Šinzóem Abem.

 

Severokorejská střela byla vypuštěna z letecké základny v provincii Jižní Pchjongan, podle jihokorejské armády uletěla 930 kilometrů a spadla do výlučné ekonomické zóny Japonska, která sahá 370 km od pobřeží. Americké velitelství pro oblast Pacifiku uvedlo, že střelu sledovalo 37 minut.

 

 

Velitelství americké vzdušné obrany (NORAD) vyhodnotilo, že střela nepředstavuje hrozbu pro Spojené státy. S tím ale nesouhlasí skupina amerických vědců zabývajících se globální bezpečností. Podle jednoho z nich, Davida Wrighta, by střela mohla mít dolet až 6 700 km.

 

KLDR podle něj schválně vystřeluje balistické střely do vyšších výšek, aby se vyhnula tomu, že by střely mohly zasáhnout Japonsko. Kdyby ovšem volila standardní trajektorii, mohla by podle Wrighta střela doletět až na Aljašku, uvedla CNN.

 

 

Test balistické střely odsoudila japonská vláda. S ostrým prohlášením přispěchal také americký prezident Donald Trump.

 

"Severní Korea vypustila další střelu. Copak ten chlap (Kim Čong-un, pozn. red.) nemá nic lepšího na práci? Těžko uvěřit, že Jižní Korea a Japonsko to budou ještě dlouho trpět. Možná Čína udělá velký krok vůči KLDR a tyhle nesmysly jednou pro vždy ukončí!" napsal Trump na twitter.
 

vbo TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

4.7. | 10:25 truthwillprevail
10
Jde to jednoduše vyřešit. KLDR tvrdí že to dělá kvůli tomu že se Američané ...
4.7. | 10:11 roko-lanek
-4
Kim se za rok stane nejmocnějšim můžem světa.
3.9. | 22:27 terezkaterka3333
0
Náhlasit nevhodný komentář
To by bolo dobré, rozbiť USA.
4.7. | 13:23 Roman Skala
6
Náhlasit nevhodný komentář
Kim má štěstí, že nesedí ne ložisku ropy. Už by tam měl dávno vymalováno a ležel by vycpaný vedle táty.
4.7. | 12:04 Ondřej
5
Náhlasit nevhodný komentář
Dosáhla výšky 2800km?? Vesmírná stanice ISS krouží 400km nad zemí. Jestli je to pravda,tak klobouk dolů a můžou rovnou likvidovat z Vesmíru. Stejně si myslím,že je to kachna s knedlíkem a zelím. Pěkný den.
4.7. | 12:04 brta
-3
Náhlasit nevhodný komentář
vyhladit KLDR ze světa a bude klidek....
4.7. | 10:27 truthwillprevail
6
Náhlasit nevhodný komentář
To je jak když světová dementní elita tvrdí že zbrojení Ruska je znepokojující, ale zbrojení USA a jeho spojenců, přibližování k Rusku, už pro Rusko znepokojující nemá být? To je prostě dnešní politický svět.
4.7. | 10:25 truthwillprevail
10
Náhlasit nevhodný komentář
Jde to jednoduše vyřešit. KLDR tvrdí že to dělá kvůli tomu že se Američané přibližují ke KLDR, fajn tak ať Američané stáhnou zbraně a prdell. Pokud KLDR bude pokračovat, pak teprve KLDR řešte. Zatím mají právo řešit vlastní bezpečnost.
4.7. | 10:22 truthwillprevail
9
Náhlasit nevhodný komentář
Tyhle nesmysly jednou pro vždy ukončí!" napsal Trump na twitter. Jiné státy včetně USA ale rakety testovat mohou, to nesmyly nejsou? KLDR nesnáším, ale taky si nikdo nemůže hrát na boha a rozhodovat o tom, kdo může a kdo ne. Ani OSN.
4.7. | 10:17 bogorovnyj
1
Náhlasit nevhodný komentář
To tlustý prase si nějak moc dovoluje, nastal čas ho trochu umravnit.
4.7. | 10:11 roko-lanek
-4
Náhlasit nevhodný komentář
Kim se za rok stane nejmocnějšim můžem světa.
4.7. | 10:02 bogorovnyj
1
Náhlasit nevhodný komentář
https://pbs.twimg.com/media/DD4BcmEXgAEJm2F.jpg