Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.6. 2018 20:43
Zprávy se zpožděním

KLDR ukázala summit s Trumpem až teď, Kima vítaly davy

Zdroj: TV Nova

Historický summit mezi Donaldem Trumpem a Kim Čong-unem v Singapuru proběhl sice už v úterý, ale severokorejská státní televize ho odvysílala teprve teď, s dvoudenním zpožděním.

Vedle podpisu klíčové dohody viděli diváci i triumfální návrat Kim Čong- una domů. Mírová jednání ale stále pokračují, i bez přítomnosti nejvyšších představitelů.

 

Letadlo severokorejského vůdce Kim Čong-una dosedá na letiště v Pchjongjangu, kde ho květinami a vlaječkami vítá početný dav pečlivě vybraných Severokorejců. To je část reportáže z nejsledovanějšího summitu tohoto roku v podání severokorejské státní televize.

 

Diktátorův vítězný návrat z jednání s Donaldem Trumpem v Singapuru komentuje dramatickým hlasem moderátorka, která nešetří ódami na Kimovy mírové zásluhy.

 

 

Zatímco celý svět sledoval záběry z historického setkání živě, lidé v severní Koreji je viděli s mnohahodinovým zpožděním.

 

Vyjednávání ale pokračují dál. Špičky severokorejské armády se dnes v demilitarizovaném pásmu setkaly s Jihokorejci, aby jednali o snížení napětí na ostře hlídaných společných hranicích.

 

A plný diář měl i americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který v jihokorejském Soulu informoval o výsledcích summitu jihokorejské a japonské představitele.

 

 

"Věříme, že Kim Čong-un chápe naléhavost načasování procesu denuklearizace a že si je vědom toho, že sankce nebudou odvolány do té doby, než dojde ke kompletnímu jadernému odzbrojení Severní Koreje," prohlásil Pompeo.

 

K denuklearizaci KLDR se znovu vyjádřil i prezident Donald Trump. Ten naznačil, že možná přivře oko nad soustavným porušováním lidských práv v zemi v případě, že by to narušilo dohodu o jaderném odzbrojení.

pez, Petra Matýsková TN.cz
Reklama