Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.11. 2017 20:44
Vyhrocené vztahy

"KLDR v případě války zničíme!" hřměly USA na půdě OSN

Zdroj: TV Nova

Severokorejský režim si svými raketovými a jadernými testy koleduje o válku, která nemůže skončit jinak než jeho zničením. To prohlásila na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN americká velvyslankyně. Nikki Haleyová mimo jiné vyzvala všechny země, aby v reakci na poslední raketovou zkoušku přerušili s KLDR veškeré kontakty. Proti jsou ale tradičně Rusko a Čína.

Nejdokonalejší nosič zbraní hromadného ničení, jaký kdy severokorejský režim vyrobil. To je nová mezikontinentální střela Hwasong 15, kterou včera pod bedlivým dohledem diktátora Kim Čong-una odzkoušela severokorejská armáda.

 

Testem rakety, která je nejspíš schopná zasáhnout celé Spojené státy, se na mimořádném zasedání zabývala Rada bezpečnosti OSN. Jen od letošního února KLDR provedla 16 jaderných zkoušek. Během nich otestovala 23 střel.

 

Američané volají po zavedení těch nejpřísnějších sankcí. Všechny země by podle Washingtonu měly s Pchjongjangem přerušit veškeré diplomatické a obchodní kontakty. Ve hře je ale i omezení hlasovacích práv KLDR v OSN nebo vyhoštění všech Severokorejců pracujících v zahraničí.

 

"Nikdy nám nešlo o to rozpoutat válku se Severní Koreou. Pokud ale propukne, nebuďte na pochybách - severokorejský režim bude zcela zničen," prohlásila velvyslankyně USA při OSN NIkki Haleyová.

 

 

Na Čínu pak Spojené státy tlačí, aby vůči režimu zavedla ropné embargo. Ta ale se zpřísňováním sankcí nesouhlasí. Stejně jako další tradiční spojenec KLDR Rusko. To americkou vládu obvinilo z toho, že se svým jednáním snaží vyprovokovat Kim Čong-una k ještě neuváženějším akcím.

 

"Během posledních dvou měsíců Spojené státy pokoušely trpělivost Pchjongjangu svými aktivitami, ať už jde o nehlášené vojenské manévry, nebo jednostranné zavedení sankcí. Tyto kroky podkopávají vojenskou rovnováhu v regionu a ohrožují bezpečnost okolních států," uvedl ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja.

Petra Matýsková/epa TN.cz
Reklama