Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.7. 2016 14:35
dávejte si pozor

Klíšťata nakazila rekordní počet lidí! Ochrana je přitom prostá

Zdroj: TV Nova

Lékaři v těchto dnech varují před velkým rizikem nákazy klíšťovou encefalitidou. Na Třebíčsku je nárůst pacientů oproti loňsku až dvojnásobný.

Oblíbené procházky přírodou se v okamžiku mohou proměnit v horor. Nemocných klíšťat je letos totiž rekordně mnoho a z chorob se člověk dlouho vzpamatovává. Jedním z ohnisek, kde je nárůst lidí nakažených klíšťovou encefalitidou extrémní, je Třebíčsko.

 

V třebíčské nemocnici jen za poslední tři měsíce měli už 11 pacientů nakažených touto zákeřnou nemocí. Za celý loňský rok jich bylo jen 6. Klíšťovou encefalitidu by přitom lidé mohli lehce zaměnit za jinou nemoc.

 

V první fázi se projevuje jako běžné chřipkové onemocnění, v druhé fázi se už ale projevuje poškozením centrální nervové soustavy se silnými bolestmi hlavy, horečkou, křečemi nebo dokonce ztrátou vědomí či ochrnutím. Ve výjimečných případech může skončit i úmrtím pacientů.

 

 

Účinnou ochranou proti nemoci je očkování. To ale u nás podstupuje jen 10 % obyvatel. Ostatní by měli dodržovat alespoň základní zásady ochrany před klíšťaty. "Měli by se nosit dlouhé kalhoty a nastříkat si kůži různými repelenty," radí primář infekčního oddělení jihlavské nemocnice Josef Škárek.

 

Klíšťata přenášejí i další velmi nebezpečné infekční onemocnění, a to lymskou boreliózu. Ta se projevuje zarudnutím kůže okolo kousnutí, dále pak horečkami a bolestmi svalů a kloubů. Toto onemocnění není tak nebezpečné jako klíšťová encefalitida. Léčit se dá antibiotiky.

mom TN.cz

Diskuze

12.8. | 22:23 overal
1
Náhlasit nevhodný komentář
V místech kde je encefalitida rozšířená, má většina venku pracujících lidí v krvi protilátky, to znamená, že se s encefalitidou setkali a imunitní systém si sám poradil! Naprostá většina zdravých lidí, kteří mají v pořádku imunitní systém a nejsou nijak oslabeni si s encefalitidou poradí!
12.8. | 22:11 overal
1
Náhlasit nevhodný komentář
Mám daleko větší strach z boreliózy, tělo si s ní na rozdíl od encefalitidy nikdy samo neporadí!Pokud na sebe neupozorní včas, zarudnutím kůže, tak když na sebe upozorní podruhé je rozlezlá po celém těle a máte zničené zdraví!Antibiotika už nemoc je zbrzdí, je už nevyléčitelná! Očkování neexistuje!
25.7. | 17:02 Věra Hamrusová
3
Náhlasit nevhodný komentář
Ale už nikdo nenapíše že pokud encefalitidu proděláte, máte do konce života proti ní imunitu a nepotřebujete očkování.
25.7. | 16:16 pichav
-5
Náhlasit nevhodný komentář
OCHRANA PRED KLISTATY MUZE BYT I SPROSTA !!!! I TAKOVA JE PROSTA !!! A BUDELI TO KAISER !!!! A PORADNE MU SPROSTE VYNADATE !!!! TAK SE VAS 100% PUSTI !!!!! JE TO CITLIVY UMELEC !!!! A VELKY UMELEC !!!! PROSTE GENIALNI !!!! JEHO VYSTUPY NEZAPOMENETE !!! JSOU PRISATE !!! NA VEKY !!!!