Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.6. 2017 20:52
Přenašeči chorob

Klíšťata řádí! MAPA míst, kde je nebezpečí nákazy největší!

Zdroj: TV Nova

Státní zdravotní ústav vydal pro další dny výstrahu před extrémně vysokou aktivitou klíšťat. Platí až do neděle. Klíšťata přitom jen během letošního roku u nás nakazila už stovky lidí. Drtivou většinu z nich lymskou boreliózou.

Klíšťata samozřejmě přenášejí i jiné nemoci, třeba encefalitidu nebo tularémii, ale pokud jde o riziko nákazy, vede podle portálu klíště.cz právě borelióza. A to s opravdu velkým náskokem.

Reklama


Nakažených boreliózou bylo podle statistik jen od letošního ledna do dubna čtyři sta a jeden člověk se za toto období nakazil i nebezpečnější klíšťovou encefalitidou.


Teď už budou čísla u obou nemocí mnohem větší - sezóna klíšťat už naplno začala. Statní zdravotní ústav teď dokonce vydal před extrémní aktivitou klíšťat výstrahu - jde o takzvané nejvyšší riziko.

Odborníci doporučují se v těchto dnech vyhýbat listnatým a smíšeným lesům, a místům zarostlým vysokou trávu. A když už se tam vydáte, měli byste dodržovat alespoň základní zásady.


Povinností je použití repelentu, vhodné jsou i dlouhé rukávy nebo nohavice, aby se klíšťata hned nedostala přímo na kůži. A po návratu domů se nezapomeňte důkladně prohlédnout.


A pokud do přírody vyrazíte s domácím mazlíčkem, nezapomeňte ochránit před krev sajícími parazity i jeho. I pro zvířata se dají pořídit různé ochranné prostředky a i je můžete po návratu domů prohlédnout.

 

17

GALERIE: Mapa aktivity klíšťat na území České republiky

Zdroj: klíště.cz

Mapa aktivity klíšťat na území České republiky - Všechny nemoci

Hodnocení:


A rozhodně není dobrý nápad spoléhat se babské povídačky, že některé krevní skupiny jsou pro klíšťata podobně jako pro komáry chutnější než jiné. Pro klíště je důležitá naše vůně a také dech.

 

A pokud už klíště najdete, buďte při jeho odstraňování velmi opatrní, zbavte se ho pomalými krouživými pohyby. Rozhodně se parazita nasnažte vytrhnout silou!

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VZÁCNÝ PŘÍPAD: Holčičku (†2) kouslo klíště a za týden zemřela! O této nemoci ví málokdo

POZOR: Co se stane, když vás kousne tzv. „černá vdova"? Tohle byste měli vědět!

pez, David Pik TN.cz
Reklama