Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.7. 2017 22:32
klíšťová encefalitida

Klíšťata se nezadržitelně šíří do Evropy, nejhorší situace je u nás!

Zdroj: TV Nova

Evropou se šíří klíšťata nakažená encefalitidou, tento hmyz už je i v zemích, kde se dříve nevyskytoval. Nejhorší situace je ale bohužel v Česku. Podle nejnovějších údajů zůstáváme co do počtu nakažených encefalitidou první v Evropě. Letos už u nás lékaři nahlásili 77 těžších průběhů nemoci. Skoro tři čtvrtiny nakažených jsou z června.

"Jsem byl jako stoprocentní ležák, to znamená pacient, který leží, je polohován, krmen. Bylo tam i jedno nebo dvě kritické období, kdy se doslova bojovalo o přežití," popsal Josef Mohyla svůj zápas s klíšťovou encefalitidou.

 

Právě nakažených touto zákeřnou nemocí u nás bylo i loni nejvíce v Evropě. Problém je, že se rozšiřují oblasti, kde jsou klíšťata nakažená.

 

"Loni jsou první dva případy hlášeny z Holandska a infekční klíšťata jsou stále severněji, problém má Švédsko a Finsko, nově jsou infekční klíšťata i v Alpách," přiblížila lékařka očkovacího centra Ilona Kochová.

 

Za vysokými počty onemocnění u nás stojí i nízká proočkovanost, ta je zhruba 24 procent. "Syn měl klíšťovou encefalitidu. Do nemocnice jsme ho tenkrát přivezli za 5 minut. Od té doby jsme všichni očkovaní," uvedl tatínek nakaženého v anketě.

 

Navíc z už tak nízkého počtu očkovaných u nás se část lidí nenechá přeočkovat. "Čtvrtina osob z těch očkovaných nedokončila základní schéma, takže reálně bylo chráněno 18 procent," doplnila Kochová. Novou hrozbou je to, že se nákaza nedávno objevila u dalšího druhu klíštěte,

 

 

"Tím, jak toleruje i chladnější počasí, tak se dá předpokládat, že se mohou objevit případy s klíšťovou encefalitidou i v zimě," dokončila Kochová.

 

Tento druh klíštěte se u nás zatím vyskytuje jen málo. V následujících letech ale odborníci předpokládají, že se rozšíří.
 

tn.cz / TV Nova