Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.7. 2017 22:32
klíšťová encefalitida

Klíšťata se nezadržitelně šíří do Evropy, nejhorší situace je u nás!

Zdroj: TV Nova

Evropou se šíří klíšťata nakažená encefalitidou, tento hmyz už je i v zemích, kde se dříve nevyskytoval. Nejhorší situace je ale bohužel v Česku. Podle nejnovějších údajů zůstáváme co do počtu nakažených encefalitidou první v Evropě. Letos už u nás lékaři nahlásili 77 těžších průběhů nemoci. Skoro tři čtvrtiny nakažených jsou z června.

"Jsem byl jako stoprocentní ležák, to znamená pacient, který leží, je polohován, krmen. Bylo tam i jedno nebo dvě kritické období, kdy se doslova bojovalo o přežití," popsal Josef Mohyla svůj zápas s klíšťovou encefalitidou.

 

Právě nakažených touto zákeřnou nemocí u nás bylo i loni nejvíce v Evropě. Problém je, že se rozšiřují oblasti, kde jsou klíšťata nakažená.

 

"Loni jsou první dva případy hlášeny z Holandska a infekční klíšťata jsou stále severněji, problém má Švédsko a Finsko, nově jsou infekční klíšťata i v Alpách," přiblížila lékařka očkovacího centra Ilona Kochová.

 

Za vysokými počty onemocnění u nás stojí i nízká proočkovanost, ta je zhruba 24 procent. "Syn měl klíšťovou encefalitidu. Do nemocnice jsme ho tenkrát přivezli za 5 minut. Od té doby jsme všichni očkovaní," uvedl tatínek nakaženého v anketě.

 

Navíc z už tak nízkého počtu očkovaných u nás se část lidí nenechá přeočkovat. "Čtvrtina osob z těch očkovaných nedokončila základní schéma, takže reálně bylo chráněno 18 procent," doplnila Kochová. Novou hrozbou je to, že se nákaza nedávno objevila u dalšího druhu klíštěte,

 

 

"Tím, jak toleruje i chladnější počasí, tak se dá předpokládat, že se mohou objevit případy s klíšťovou encefalitidou i v zimě," dokončila Kochová.

 

Tento druh klíštěte se u nás zatím vyskytuje jen málo. V následujících letech ale odborníci předpokládají, že se rozšíří.
 

tn.cz / TV Nova

Diskuze

5.7. | 21:30 bogorovnyj
9
Náhlasit nevhodný komentář
Moderní civilisace svoje parasity potřebuje! Dokonce si je pěstuje. Proč? Aby mohly státní a nadnárodní aparáty svý poddaný účinněji kontrolovat, ovládat a manipulovat. https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Richard_Mikuláš_Coudenhove-Kalergi
5.7. | 21:22 Petr Kelenda
19
Náhlasit nevhodný komentář
Komunisti tu byli pro lidi a proto na klíštata byly postříkány a byl klid.Kapitalismus je proti člověku a tak se na to se-re!Očkování nemá smysl,protože na boreliozu není žádná vakcína.
5.7. | 21:20 bogorovnyj
12
Náhlasit nevhodný komentář
Nejnebezpečnější klíště tady řádí už 8 let. Nechává si řikat STAN a pokaždý když mu jde o kejhák přisaje se na nějakýho hostitele aby ho prones do sněmovny a tam mohlo v poklidu parazitova 4 dlouhý roky, ale něco mi řiká že letos už mu to neprojde. Není totiž kmání žádnej silnej hostitel.
5.7. | 21:02 rexrothak
29
Náhlasit nevhodný komentář
Tolik hmyzu se dokázalo dříve postřiky vyhubit,ale tady tlačí nadnárodní korporace na kšeft s vakcínama a očkováním.Běžtě do hajzlu.