Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 8. 2017
klíšťová encefalitida

Klíšťata útočí! Infekční oddělení plní lidé se záněty mozkových blan

Zdroj: TV Nova

Infekční oddělení po celém Česku se plní pacienty se záněty mozkových blan. Případů klíšťové encefalitidy rychle přibývá. Hygienici navíc mají podezření, že se na Třinecku objevilo další ohnisko nebezpečné nákazy.

Pan Barták klíště našel, když sekal trávu a za týden měl "divnou chřipku". Po měsíci se z toho vyklubala encefalitida. Hospitalizace v opavské nemocnici byla nevyhnutelná. Kromě pana Bartáka tu lěží třeba isportovec, kterého nemoc zasáhla ze dne na den.

 

"Jednoho dne ráno zjistil, že má slabou dolní končetinu a druhý den už s ní nepohnul vůbec. Prokázalo se, že se jedná o zánět mozkových blan," vysvětlil jeho zdravotní problémy primář Petr Kümpel.

 

 

Zatímco loni na oddělení hospitalizovali 25 pacientů za celý rok, letos už jich je 20. Česko, co se očkování týče, přitom za ostatními evropskými státy pokulhává. Nakaženost klíšťat odhadují hygienici na jedno či dvě procenta, infikovaná klíšťata jsou i ve městech. Na Třinecku navíc přibylo zřejmě další ohnisko nákazy.

 

Celkem se v Česku letos nakazilo enecefalitidou už 253 lidí. Nejvíc případů hlásí Jihočeský kraj a to 47. Klíšťatům bude prospívat počasí až do konce prázdnin. Vir se může přenést třeba i nedostatečně tepelně upraveným mlékem, a to ovčím nebo kozím.

 

 

Lucie Cochlarová/ lud TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

13.8. | 11:19 overal
3
To, že v encefalitidou dlouhodobě postižených územích má většina lidí v krvi ...
13.8. | 09:07 Lubomír Pospíšil
-2
Očkovací lobby jede.
13.8. | 11:30 overal
1
Náhlasit nevhodný komentář
Imunitní systém si s boreliózou, na rozdíl od encefalitidy, nikdy sám neporadí! Ve fázi zčervenání kůže je borelióza bez následků léčitelná antibiotiky. Pokud se dostanete do další fáze je těžko identifikovatelná a nevyléčitelná, pravidelně se jen hlídá a je se zpomaluje silnými antibiotiky!
13.8. | 11:23 overal
1
Náhlasit nevhodný komentář
Očkování by si měli nechat udělat jen lidé s problémy s imunitou, staří nebo nemocní! Naprostá většina očkování proti encefalitidě nepotřebuje! Skutečným problémem je borelióza! Když nenastane kožní reakce zčervenání, nebo si jí nevšimnete, tak je v další fázi borelióza nevyléčitelná!
13.8. | 11:19 overal
3
Náhlasit nevhodný komentář
To, že v encefalitidou dlouhodobě postižených územích má většina lidí v krvi protilátky, protože se s nakaženým klíštětem setkali a imunitní systém si s infekcí lehce poradil, to tady nenapíšou! U naprosté většiny zdravých lidí proběhne nakažení a vyléčení bez zjevných příznaků!
13.8. | 09:57 x x
-1
Náhlasit nevhodný komentář
uz takhle jsme.blnej narod a budete jeste blnejsi diky klistatum
13.8. | 09:14 Petr Kelenda
1
Náhlasit nevhodný komentář
Zločinný komunismus proti klíštatům používal postřik. Kapitalismus má občana v (_!_)
13.8. | 09:07 Lubomír Pospíšil
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Očkovací lobby jede.
12.8. | 23:18 allanaldik
2
Náhlasit nevhodný komentář
Klistata utoci? No beru to ze se po utoku klistete i uzdravime ale kdyz utoci muslimske poloopice tak se zazraky nedeji a mrtvy se neuzdravi. Tak beru radsi to kliste.