Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.5. 2017 22:49
výskyt parazitů

Klíšťatům neuškodila ani tuhá zima, aktivní jsou téměř všude!

Zdroj: TV Nova

Hygienici začínají varovat před klíšťaty. Riziko infikovaných klíšťat je teď podle nich extrémně vysoké. A to i ve městech. Údajně nepomohlo ani to, že byla tuhá zima.

Vypadá to, jako by se po dlouhé zimě klíšťata nemohla dočkat. Aktivní jsou teď téměř všude. Nejen třeba na jižní Moravě nebo v jižních Čechách, ale také v Praze. A už dávno neplatí, že se na vás mohou přisát jen ve vysoké trávě nebo v lese. Klíště si domů můžete odnést i z návštěvy parku nebo hor.

 

"Předpokládá se, že tak 20% klíšťat je infikováno," uvedla pro TV Nova ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Eva Sedláčková. Aktivita klíšťat je teď na osmém stupni z deseti. Na víkend ale odborníci předpokládají, že se riziko ještě zvýší. Během prvních jarních dnů už měla na sobě přisátého parazita řada lidí i zvířat.

 

"Zrovna dneska jsme měli takového pejska. Majitel si myslel, že má boreliózu. Takže jsme udělali testování," sdělil veterinář Michael Javora.

 

Lymskou boreliózou se loni u nás nakazilo bezmála pět tisíc lidí. Klíšťovou encefalitidou, tedy zánětem mozku, pak 600 pacientů. Parazitů infikovaných virem klíšťové encefalitidy je teď nejvíc ve Středočeském kraji. Malý parazit vám dokáže navždy změnit život.

 

"Skončila jsme na plicním ventilátoru, přestávala jsem vidět, nemluvila jsem," přiblížila pacientka trpící klíšťovou encefalitidou. "Dostane se do organismu virus, který během tří až pěti dnů může vyvolat zánět mozkových blan. Projevuje se bolestmi hlavy, vysokou teplotou, strnutím šíje," popsal příznaky praktický lékař Lubomír Nečas.

 

 

U zvířat je po kousnutí klíštětem nejčastějším onemocněním borelióza. Jediná možnost, jak nedostat klíšťovou encefalitidu, je podle lékařů očkování. To ale není účinné na boreliózu. "Měli bychom používat repelenty, do přírody nosit dlouhé kalhoty, rukávy, světlé oblečení," doporučuje Sedláčková.

 

Podle veterinářů problém je, že na některé přípravky pro zvířata si klíšťata zvykla a nemusejí tak fungovat. I tady je tak jedinou jistotou očkování.
 

tn.cz / TV Nova