Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.6. 2017 15:01
platy hradních pánů

Statisíce a tučné odměny! Hrad zveřejnil platy svých zaměstnanců

Bezmála tři roky trvalo, než Pražský hrad vyhověl žádosti o informace, v níž se novinář Radek Kedroň snažil zjistit, kolik peněz brali mezi lety 2010 a 2014 vysocí hradní úředníci. A to až poté, co odtajnění výplat a odměn nařídil soud.

Hrad se ovšem evidentně nepoučil - podle Českého rozhlasu totiž nyní pro změnu úředníci odmítají prozradit, kolik vleklý právní spor stál a zda nyní budou náklady po někom ze zaměstnanců vymáhat.


Kedroň chtěl v roce 2014 zjistit, na kolik vyjde daňové poplatníky práce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky, jeho zástupce a vedoucích jednotlivých odborů.


Místo toho ovšem Hrad žádost o informace nejprve odložil, pak úplně smetl ze stolu. Prý proto, že zákon o svobodném přístupu k informacím se vůbec netýká úřednických platů.Výše platů a odměn pro významné pracovníky Pražského hradu se tak s mnohaletým odstupem na veřejnost dostala až nyní a až poté, co se do sporu vložil soud.


A čtení je to zajímavé - Zemanův kancléř Vratislav Mynář bral po nástupu do funkce na jaře 2013 do konce roku 2014 průměrně kolem 115 tisíc korun, jeho plat ovšem zvláštně kolísal. Například v říjnu 2013 Mynář dostal plat 91 tisíc, o měsíc později to ovšem bylo 138 tisíc a 180 tisíc odměny navrch.


Hodně kolísal i plat protokoláře Jindřicha Forejta, který na Hradě působil jak za Miloše Zemana, tak Václava Klause. Třeba v březnu 2010 měl Forejt na výplatnici 65 tisíc a šedesátitisícovou odměnu, v prosinci 2011 to ale bylo 102 tisíc a 150 tisíc odměny.Vysocí hradní úředníci přitom odměny mezi roky 2010 až 2014 dostávali velmi často - někdy čtyřikrát za rok, jindy i víckrát. A běžně to byly částky ve výši běžného měsíčního platu, občas i sumy výrazně vyšší.


Kompletní přehled platů a odměn pro vysoké hradní úředníky najdete ZDE.


ČTĚTE TAKÉ:

Ženy berou stále nižší platy než muži! Osobnosti poradí, jak to změnit

PLAT SNŮ: Kolik bere prezident Miloš Zeman a další politici? Z toho vám spadne brada!

pez TN.cz