Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.5. 2017 06:24
Drahý špás

Kolik nás bude stát demise vlády? Miliardy, které zaplatíme všichni

Babiš, Sobotka
Zdroj: TN.cz

Demise vlády nemá jen politické, ale také ekonomické dopady. Všechny nás bude stát pořádný balík. V případě předčasných voleb se nestihne schválit státní rozpočet, a tak nebude Česko čerpat unijní dotace. Pokud bude úřednická vláda, zaplatíme odstupné současným ministrům a platy úřednickým ministrům.

Premiér Bohuslav Sobotka v úterý celé Česko šokoval. Oznámil, že jeho vláda podá ještě tento týden demisi prezidentu Zemanovi. Hlavu na špalku teď mají hlavně politici, pád vlády by měl ale zajímat každého Čecha. Už kvůli tomu, že budeme tenhle "špás" muset všichni zaplatit.

 

Prezident zatím neřekl, zda demisi přijme, proto se stále může naplnit šest různých scénářů. Jedním z nich jsou i předčasné volby, kvůli kterým by museli nejdříve poslanci sami schválit rozpuštění Sněmovny a Zeman s ním souhlasit. Potřeba jsou k tomu hlasy tří pětin poslanců.

 

Předčasné volby

Předčasné volby by podle odborných odhadů stály asi miliardu korun. Při mimořádných volbách před čtyřmi lety využil 60 milionů ČSÚ (Český statistický úřad), přes 400 milionů šlo na zabezpečení a organizaci, ještě o stovku milionů víc bylo vyplaceno úspěšným stranám za získané hlasy.

 

 

Rozpočtové provizorium

V případě předčasných voleb by se také zřejmě nestihl přijmout návrh o státním rozpočtu. Ten připravuje ministerstvo financí už od dubna, přes léto pak probíhají koaliční jednání. Nejpozději na začátku října musí návrh přijmout Sněmovna.

 

Nic z toho by se ale nestihlo. Platilo by tedy rozpočtové provizorium, které by mimo jiné znamenalo, že by Česko nemohlo čerpat peníze z fondů Evropské unie. Poukázala na to ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Podle ní by republika přišla o miliardy korun.

 

 

 

 

Úřednická vláda

Místo vlády, která vzejde z předčasných voleb, také může vládnout úřednický kabinet. V takovém případě by všichni ministři byli placeni vlastně dvakrát. Ti odvolaní totiž mají nárok na plat i všechny výhody ještě tři měsíce po odchodu z funkce. Zároveň by stejný plat pobírali i noví "úředničtí" ministři.

 

Před čtyřmi lety navíc někteří ministři dostali tučné odstupné. Třeba ministr školství Petr Fiala a ministr vnitra Jan Kubice dostali po čtvrt milionu, ještě o sto tisíc víc získal ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. O výši odstupného rozhoduje doba, kterou politik ve funkci strávil.

epa TN.cz