Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.6. 2017 08:39
rady pro řidiče

Kolik zaplatíte za dálniční známku a mýto v zahraničí? PŘEHLED

Poplatky na dálnicích
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Na kolik vás v zahraničí vyjde jízda po dálnici? (ilustrační foto)

Pokud se chystáte na dovolenou autem, jistě vás bude zajímat, kolik zaplatíte na zahraničních dálnicích. Zatímco někde budete potřebovat dálniční známku, jinde zaplatíte poplatek za ujeté kilometry. Jak vysoké jsou ceny letos?

Země, kde potřebujete dálniční známku

Slovensko

Na Slovensku loni zavedli elektronické dálniční známky. Na prodejním místě nebo přes internet si zaplatíte desetidenní, měsíční nebo roční vinětu. Zadáte poznávací značku automobilu a dostanete potvrzení o zaplacení, které nemusíte mít ve voze, ale odborníci ÚAMK to vřele doporučují.

 

Slovinsko

Oproti zbytku Evropy je na Slovinsku jeden zásadní rozdíl - nejlevnější dálniční známka není na 10 dnů, ale jen na 7. To může zkomplikovat život těm, kteří jedou na týdenní dovolenou. Při návratu domů se tak mohou vracet bez platné známky. Tento fakt přirozeně policie kontroluje a pokutuje.
Průjezd tunelu Karavanke mezi Rakouskem a Slovinskem je zpoplatněn částkou 7,20 eur, a to pro vozidla do 3,5 t.

 

Rakousko

Rakouští policisté už tři roky kontrolují dálniční známku i v krátkém úseku dálnice A12 mezi hranicí s Německem a výjezdem na Kufstein. Stále kolují mýty, že zde pokuty nehrozí, ale opak je pravdou. Kontrolu dálničních známek obvykle provádí zaměstnanci firmy Asfinag, která se v Rakousku stará o údržbu silnic a dálnic. V loňském roce navíc výrazně stouply pokuty. Zpoplatněny jsou také některé mosty, tunely nebo vjezd do horských úseků.

 

Švýcarsko

Švýcarsko je v Evropě raritou, zavedlo totiž jediný možný dálniční kupon, a to s roční platností. Cena za kupon je 40 franků (asi 1000 korun). Známka musí být vylepena na vnitřní straně čelního skla (na levém kraji skla či za zpětným zrcátkem). U přívěsů a motocyklů na lehce přístupném, nevyměnitelném dílu.

 

Za průjezd tunelem Großer St. Bernhard zaplatíte od 27,90 eur, tunelem Munt la Schera od 42 eur.

 

 

Maďarsko

Maďarsko používá systém elektronických vinět, které jsou navíc určeny (pokud jde o vozidla do 3,5 tuny hmotnosti) pro konkrétní dálnice D1M a D1. Elektronické známky vystavené na konkrétní vůz a jeho státní poznávací známku lze zakoupit například v centrále ÚAMK v Praze 4 nebo v Brně na Okružní ulici. Existuje samozřejmě i možnost zakoupení viněty prostřednictvím internetu nebo na hranicích.

 

Bulharsko

V Bulharsku došlo k prodloužení dálniční sítě a tím i k výraznému zdražení poplatků za průjezd po zpoplatněných komunikacích. Platí se i za přejezd některých mostů a přívozů. Giurgiu - Ruse 6 eur, Silistra - Kalarash 7 eur, Vidin - Kalafat 6 eur, Oriahovo - Beket 12 eur, Nikopol - Turne Maguerele 12 eur.

 

V galerii najdete ceny dálničních známek pro rok 2017

18

GALERIE: Cena dálničních známek v Evropě

Ceny dálničních známek v Evropě - 8

Hodnocení:

 

Na další straně najdete přehled poplatků na dálnicích v dalších evropských zemích

mom TN.cz