Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 19. 5. 2017
Korupční kauza

Krize v Brazílii: Po roce mohou odvolat dalšího prezidenta!

Brazilský prezident Michel Temer
Zdroj: ČTK
Brazilského prezidenta Michela Temera zřejmě odvolají

Po pouhém roce budou mít zřejmě Brazilci dalšího nového prezidenta. Kvůli korupční kauze, do které se zapletla bývalá hlava státu Dilma Rouseffová, bude nejspíš odvolán i její nástupce Michel Temer. Soudce už souhlasil s vyšetřováním.

V květnu 2016 byla kvůli manipulaci s daty o státním rozpočtu sesazena prezidentka Dilma Rousseffová. Na její místo nastoupil viceprezident Michel Temer, který podle svých slov o ničem nevěděl a úplatky nikdy nebral.

 

Jenže o rok později se ukazuje, že v jedné z korupčních kauz, kterou stále projednává soud, figuruje i on. Podle brazilského deníku O Globo existuje nahrávka z březnového setkání Temera s šéfem masokombinátu Joesleyem Batistou.

 

Podnikatele vyšetřuje policie kvůli kauze zkaženého masa. Batista při schůzce údajně Temera informoval, že bývalému šéfovi dolní komory parlamentu Eduardu Cunhovi zaplatí za mlčení v korupční kauze. Temer souhlasil.

 

 

Cunha měl dostat dva miliony realů (více než 14 milionů korun) za to, že nebude vypovídat. V rozsáhlé kauze už byl odsouzen a odpykává si trest ve vězení.

 

Přestože se informace o nahrávce zatím nepotvrdila, v noci na čtvrtek už za prezidentovo odstoupení demonstrovaly v Brazílii tisíce lidí. Temer už prohlásil, že rezignovat nehodlá, a tak je jedinou možností impeachment. O tom poslanci případně rozhodnou po ukončení vyšetřování.

epa TN.cz