Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.1. 2017 09:48
rozhovor vaše téma

Končící americký velvyslanec: Miluje český humor a proklíná D1!

Zdroj: TN.cz

Odcházející americký velvyslanec v Praze Andrew Schapiro poskytl televizi Nova exkluzivní rozhovor. Prozradil například, co měl na České republice nejraději, co mu naopak vadilo a co mu bude chybět. Přiblížil také svůj vztah s prezidentem Zemanem a představil své plány do budoucna. Ve funkci velvyslance končí zítra.

"Je trochu šílené, že nám ministerstvo zahraničí dovolí fungující krb v místnosti ze dřeva plné starých vyschlých knih." Takto začal půlhodinový rozhovor s odcházejícím americkým velvyslancem Schapirem. Ve funkci končí po dvou a půl letech a Česko mu přirostlo k srdci.

 

  Staňte se fanouškem pořadu Vaše téma na Facebooku!

 

"Češi mají velmi milý smysl pro humor. Myslím, že je velmi podobný humoru v mé rodině. Je v něm trocha toho dobrého vojáka Švejka," řekl končící velvyslanec. 

Schapiro si zamiloval česká města. Cestování mezi dvěma největšími ho ale takovým nadšením neplnilo. "Cestování po D1 z Prahy do Brna... Wow. Tolikrát jsem tudy jel a nikdy jsem nemohl předpovědět, jestli to bude cesta na 2,5 hodiny nebo na 5 hodin," popsal. 

 

Všechny díly pořadu Vaše téma najdete ZDE

 

Odkryl i své první krůčky v profesi velvyslance – překvapil ho třeba protokol u večeře. "Jídlo bylo naservírováno, na stole před námi stála polévka, ale nikdo nejedl. A já si říkal proč? A moje žena se na mě podívala a řekla: 'Musíš začít, jsi velvyslanec, ostatní čekají na tebe'," vzpomínal.

 

 

Schapira si veřejnost více všimla, když kritizoval prezidenta Zemana za cestu do Ruska na oslavu 70. výročí konce druhé světové války - jako jediný státník z Evropské unie. "Překvapilo mě, kolik pozornosti se na mě najednou soustředilo," přiznal.

 

Přesto má Schapiro s prezidentem prý dobrý vztah. Práce velvyslance mu bude chybět - zřejmě bude zase právník. "Bohužel musím odletět," posteskl si.

Eliška Zvolánková TN.cz
Reklama