Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 2. 2018
Každý den jinak

Končící šéf SPD nakonec ministrem nebude, ustoupil kritice!

Angela Merkelová a Martin Schulz
Zdroj: Profimedia

Nečekaný zvrat vnesl dnešní den na německou politickou scénu. Končící předseda sociální demokracie Martin Schulz se totiž rozhodl, že nevstoupí do vznikající vlády velké koalice CDU/CSU a SPD vedené kancléřkou Angelou Merkelovou. Ještě ve čtvrtek se přitom počítalo s tím, že se stane ministrem zahraničí.

Dvaašedesátiletý politik neustál tlak svých spolustraníků, který mu přinesla ochota porušit slovo. Schulz loni po zářijových volbách, kdy jím vedená SPD dosáhla nejhoršího výsledku od druhé světové války, prohlásil, že do žádné vlády pod Merkelovou rozhodně nevstoupí. Postupně ale změnil názor a chystal se, že převezme post šéfa německé diplomacie.


Ve straně to vzbudilo prudkou reakci, takže namísto referenda, v němž bude SPD o pokračování velké koalice rozhodovat, řešila prakticky výhradně personální otázky.


"Kvůli diskusím o mé osobě ale považuji úspěšné hlasování za ohrožené. Proto tímto oznamuji, že se vzdávám vstupu do spolkové vlády," zdůvodnil sám Schulz své rozhodnutí. V jeho pozadí byl podle pozorovatelů především silný tlak strany, server listu Bild dokonce uvedl, že Schulz dostal od členů vedení ultimátum.Současnému ministrovi zahraničí Sigmaru Gabrielovi (SPD) se nyní nejspíš otevřela cesta, aby v úřadu zůstal. Ještě ale záleží na tom, jak dopadne vnitrostranické referendum, jehož výsledky mají být známé 4. března. Dnes kampaň proti další velké koalici zahájili mladí sociální demokraté. Svou sílu spolu se spojenci prokázali už v lednu, kdy bojovali proti zahájení koaličních rozhovorů. Sjezd SPD se pro ně tehdy vyslovil jen poměrně těsnou většinou.


Trojice stran koaliční rozhovory ke konci dotáhla ve středu dopoledne. Při závěrečném celonočním jednání přitom podle šéfa CSU Horsta Seehofera řešila prakticky jen rozdělení ministerstev. Sociální demokraté podle něj pohrozili tím, že když nezískají ministerstva financí, zahraničí a práce, tak nebude žádná vláda. Nakonec je dostali.

tn.cz / ČTK
Reklama