Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.5. 2017 18:18
změny na ministerstvu

Konec krize? Zeman souhlasí s návrhem na nového ministra

Prezident Miloš Zeman nemá námitky proti návrhu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jmenovat poslance Ivana Pilného (ANO) novým ministrem financí. Jeho jmenování lze očekávat během příštího týdne, uvedl na facebooku mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Předcházet by mu mělo odvolání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše z funkce ministra financí i místopředsedy vlády, které Sobotka navrhl Zemanovi 5. května.

Po týdenní návštěvě Číny českého prezidenta volno nečeká, musí v nejbližší době podepsat odvolání Andreje Babiše a následně také schválit nominaci Ivana Pilného, který by měl ministerstvo financí po Babišovi přebrat. K samotné nominaci nemá Zeman námitky, jmenování lze tedy očekávat příští týden.

 

"Prezident republiky se seznámil s návrhem na jmenování Ivana Pilného ministrem financí. Nemá proti tomuto návrhu námitky. Lze očekávat, že jmenování proběhne příští týden," uvedl Ovčáček. Hrad původně avizoval, že se k návrhům vyjádří příští týden. S Babišem i Pilným se hlava státu chce sejít.

 

"Návrh na jmenování Ivana Pilného ministrem financí doručen na Hrad. Od 5. května tam leží odvolání Andreje Babiše. Je nezbytné, aby prezident konal dle ústavy," napsal Sobotka ve čtvrtek na Twitteru.

 

On-line reportáž

Vládní krize pokračuje

14:01

13:52

Předseda hospodářského výboru Sněmovny Ivan Pilný, který by měl vystřídat v čele ministerstva financí Andreje Babiše, má už naplánované schůzky se dvěma resortními náměstky.

 

V souvislosti s agendou, která ho na financích čeká, Pilný uvedl, že účtenkovou loterii chce zkusit jako pilotní projekt, který případně zastaví. Ředitele Finanční správy Martina Janečka, který je pod tlakem kvůli sporům o kontrolu jednokorunových dluhopisů, neodvolá.

 

 

13:41

Ministr financí Andrej Babiš je rád, že prezident Miloš Zeman nemá námitky proti nominaci Ivana Pilného na ministra financí. Vládní krize je u konce a dál už nebude otravovat lidi, sdělil ČTK vicepremiér Babiš.

 

Podle Babiše je schválení nominace Pilného Zemanem "skvělá zpráva". Poznamenal ale také, že si všiml, že premiér s jeho odvoláním spěchá. "Chová se ke mně, jako bych na ministerstvu kradl. Pravděpodobně si to plete s rolí jeho přítele Březiny, poradce u ministryně Valachové a rozdělovaní peněz do sportu," poznamenal Babiš.

 

Sobotka akceptoval Pilného nominaci ve středu, předtím odmítl návrhy hnutí ANO, podle kterých měli být Babišovými nástupci v čele ministerstva dosavadní náměstkyně Alena Schillerová a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Vyčítal jim přílišnou blízkost k Babišovi či jeho někdejšímu holdingu Agrofert. Brabec by se měl místo Babiše stát místopředsedou vlády.

 

Řešení vládní krize původně Zeman odkládal kvůli své cestě do Číny. Babiš naznačil, že v čele ministerstva by mohl skončit ke konci května, na což ve čtvrtek odkazoval i Hrad. "Časový rámec je tedy zřejmý," napsal ve čtvrtek ČTK Ovčáček.

 

Na prezidenta čeká také přijetí demise ministryně školství Kateřiny Valachové z ČSSD, která chce z funkce k poslednímu květnu, zatím není zcela jasné, kdo ji v úřadu nahradí.

 

Andrej Babiš ale také požádal prezidenta o mimořádnou schůzku, termín ale zatím není známý.

 

 

"Nejčerstvější informací je žádost Andreje Babiše o setkání s panem prezidentem. termín v nejbližších dnech hledáme," uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
 

tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

19.5. | 12:26 maxfox
12
On si Bohoušek s Mirkem zase něco vymyslí.
19.5. | 16:09 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-7
19.5. | 13:46 kocourkovamama: Neboj, brzy bude Bureš okupoval celu po Kajínkovi.
21.5. | 19:36 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-1
Náhlasit nevhodný komentář
tenistka 175 tenistka175: Dočkej času, předloží je finanční správa
21.5. | 14:17 tenistka 175 tenistka175
1
Náhlasit nevhodný komentář
ČSSD - DEJTE "PROTIBABABIŠOVSKÁ FAKTA" RYCHLE NA STŮL !!!
21.5. | 14:15 tenistka 175 tenistka175
1
Náhlasit nevhodný komentář
Jako chlap má odvodit z jasných TRANSAKCÍ s OKD svou demisi !!! A je nám dlužen k PODEZŘENÍM na Babišovy postupy konečně nějaká FAKTA !!!
21.5. | 14:11 tenistka 175 tenistka175
1
Náhlasit nevhodný komentář
KRIZI ZAČAL SOBOTKA DEMISÍ VLÁDY - tou svojí by měl jako chlap vyhotovit za toto krizí tečku !!!
20.5. | 15:13 implacable
2
Náhlasit nevhodný komentář
Tož Bohoušek už dávno není vlastenec,ale politický pomatenec.No a ty středeční demonstrace,tam vidíte ty kterým říkáme rakovina národa.Např.Šárka Fialová a její havloidní "Politika a svědomí",EEIC,Open DOORS a jíné ziskové neziskovky.Vždy musíme sledovat kdo to organizuje.
20.5. | 13:55 Ladislav Bartošek
2
Náhlasit nevhodný komentář
Prezidente měl poslat Sobotku do pr..le za OKD a do teplaku na Mirov.
20.5. | 12:10 borovicek1
0
Náhlasit nevhodný komentář
Babišova loutka
20.5. | 11:54 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Tup@ni, nechci vám brát iluze, ale prodej OKD nikdo nebude řešit, neboť již uplynula promlčecí lhůta.
20.5. | 11:43 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
19.5. | 21:35 tenistka 175 tenistka175: To uvidíš, až finanční správa vyzve toho eštébáka, aby předložil výpis z účtu na nákup těch korunovejch dluhopisů
19.5. | 21:35 tenistka 175 tenistka175
4
Náhlasit nevhodný komentář
19.5. | 14:35eluself -To, co Kalousek se svým dronem Sobotkou rozpíchal ZATÍM díky Babišově ústupu a klidu "splasklo"- Ovšem jakou další vládní krizi ti dva u lahvinky chystaj ( aby měli poslední slovo), toť otázka !???
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme