Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.3. 2016 21:44
důvěra v zemana

Konec ochutnávek slivovice či vín? Poslanci chtějí zakázat košty!

Zdroj: TV Nova

Soutěžní ochutnávky slivovice, vína nebo burčáku, jsou v ohrožení. Vládní návrh zákona o ochraně zdraví s nimi totiž už nepočítá. Slovácko nebo Valašsko proto bije na poplach. Přehlídky, při nichž se hodnotí úroda ovoce a umění jeho zpracovatelů, totiž k tamnímu životu odjakživa patří.

Poslanci projednávají zákon, který má chránit zdraví člověka před škodlivými účinky návykových látek a alkoholismem. Pokud dojde k jeho schválení, veškeré tradiční degustační akce by se staly nelegálními.

 

Nově by se alkohol mohl podávat pouze na kulturních či tanečních akcích, jako jsou vánoční nebo velikonoční trhy, taneční zábavy nebo diskotéky. Tradiční košty vína nebo slivovice, které jsou oblíbené zejména na Moravě, ale na seznamu povolených akcí nejsou.

 

 

"Nejsem zastáncem toho, aby se chlastalo ve velkém na veřejnosti, ale nemůžeme přeci zakázat si dát štamprdlu slivovice, protože to přece si na Slovácku dáváme každý den," kritizuje vládní návrh senátor Ivo Valenta.

 

Stejného názoru jsou i pořadatelé koštů, pro které jsou tyto akce srdeční záležitostí. "Ať je to při dobrém víně nebo při dobré slivovici, meruňkovici, hruškovici, je to hlavně o tom, aby se lidi setkávali a ne, aby se opíjeli," říká jeden z nich.

 

 

Lidé se obávají toho, že se budou muset scházet ve sklípcích domů, jako tomu bylo dříve. Naděje se ale nevzdávají a spoléhají na hlavu státu. "Doufám, že tento zákon naše vrchnost neschválí a pokud se tak stane, tak doufám, že pan prezident to smete ze stolu a my budeme mít vyhráno," říká pořadatel tradičního koštu v Salaši u Velehradu.

Zdeněk Čík/ lud TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

4.3. | 01:29 vsetula
27
Luděk Malý - Vůl Volem nezůstane a s přibývajícím věkem a přibývající demencí ...
4.3. | 20:28 undatra
-29
Slivovice je blevajs fialovej .Párkrát mně to vnutili a myslel jsem , že piji ...
12.5. | 17:38 ppadys
0
Táhněte už do pr..le,je vážně nejvyšší čas !!!!!!!!!!!!
6.3. | 11:40 r126pkp
10
Páni poslanci nehrabe vám už trochu? Za naše prach vymýšlíte hovadiny. Kdy budete řešit jestli se můžeme jít vy§rat
5.3. | 23:08 Jan Poustka
2
at si poslanci trhnou nohou za chvili už tam nebudou tak at jsou zticha
4.3. | 20:28 undatra
-29
Slivovice je blevajs fialovej .Párkrát mně to vnutili a myslel jsem , že piji ředidlo .A vůbec , pro mě by mohli zavřít i hospody , smrdí to tam a ožralkové tam žvejkají koniny .Já si donesu na sobotu a neděli dvě petky gambáče , u počítače to večer schroupnu s nějakým starým myslivcem .
4.3. | 19:43 Radek Skrovanek
21
Vymýšlet magořiny na to mají pomalu patent ale konat v zájmu občanů je jaksi nebere...
4.3. | 14:28 asfre
-10
14:19 amperek50 - co na to říká vrchní hradní ochlasta šašek Eman ? Ten se tím,že je alkoholik, naprosto veřejně chlubí. To ti nevadí ?
4.3. | 14:19 amperek50
12
Co na to rika parlamentni ochlasta Kalousek kterej bez chlastu nemuze bejt
4.3. | 12:30 Petr Houžva
19
Á, vidím, že v poslanecké sněmovně opět někteří jedinci prodělali hromadný autistický záchvat...
4.3. | 12:09 r126pkp
27
A kdy si zakáží chlast a chlastání ve sněmovně. Každému kdo je v práci (poslanecké sněmově) dát dýchnout tak jako to může každý zaměstnavatel u svých zaměstnanců.
4.3. | 10:47 topka55
13
Trhněte si fajů...tak se to nahlásí jako veselice ,pustí se CD. a je to !