Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.7. 2017 21:12
Nařízení EU

Konec výkonných vysavačů! Tenhle typ už si brzy nekoupíte

Zdroj: TV Nova

Běžné domácí vysavače s příkonem nad 900 wattů si už brzy nebudete moci koupit. Od prvního září jejich dovoz zakáže nařízení Evropské unie. Obchody od tohoto data můžou jen vyprodávat své sklady, nové ale kupovat nemůžou.

Podlahové vysavače, které mají příkon vyšší než 900 wattů, už firmy nemusejí vyrábět. Ledaže by je vyvážely mimo Evropskou unii. Uvnitř Unie bude totiž jejich dovoz od září zakázán.

 

"Jakmile se zákazníci dozvěděli o novém nařízení, hrnou se nám na prodejny a požadují vysavače právě s vyšším příkonem," uvedla vedoucí prodejny elektrospotřebičů Petra Petrusová.

 

To ale neznamená, že bude od září zakázán jejich prodej. "Budeme v dostatečné míře předzásobeni, vysavače budeme prodávat do té doby, než nám dojdou zásoby," doplnila Petrusová.

 

"Výprodejovou akci připravujeme na druhou polovinu srpna a v rámci ní nabídneme za akční ceny i výkonné vysavače," prozradila zase mluvčí zásilkového řetězce Patricie Šedivá.

 

Jaký je rozdíl mezi vysavačem s příkonem pod a nad 900 wattů, se štáb TV Nova rozhodl vyzkoušet. Na koberci, na kterém se nacházely hlavně psí chlupy, vyzkoušela reportérka vysavač s příkonem 850 a 2000 wattů. Nejvíce nepořádku zůstalo na té části koberce, kterou vysávala s nejnižším příkonem.

 

 

Podle odborníků ale veličina příkonu nemusí nutně znamenat, že je vysavač kvalitní, o vysoké účinnosti nerozhoduje ani sací výkon. Záleží spíš na uzpůsobení hubice a trubice. Vývoj nových vysavačů stál firmy miliony eur.

 

"K tomu, aby mohlo dojít k takovému razantnímu snížení, je potřeba upravit zejména průchod vzduchu tak, aby ten průchod nesnížil účinnost vysavačů. Ta hrana 900 wattů už je opravdu hrana fyzikálního zákonu," myslí si Radek Hacaperka, ředitel Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů.

 

Nařízení Evropské unie ale neplatí na tyčové vysavače. Výjimku mají také ty robotické a průmyslové.

Veronika Polášková/epa TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

7.7. | 21:44 overal
55
Banda přeplácených nenažraných budižkničemů z Bruselu nám bude, místo řešení ...
8.7. | 18:02 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-4
8.7. | 11:53 Jaromír Pokorný: Jo jo, jeden druh vysavače a občas se do něj daly ...
9.7. | 10:28 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
Sakra, že bych něco zaspal?!
9.7. | 10:28 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
Komunismus potřebuje lidi odvážné, čestné, muže a ženy, kteří umějí žít v kolektivu a pro kolektiv.
9.7. | 10:27 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
Vždyť za deset let předstihne SSSR Spojené státy americké dvaapůlkrát a v roce 1980 bude jeho náskok sedminásobný. Je krásné žít v takovém světě! Všichni se musíme přičinit! Učit se a pracovat. I mimo školu ve svých pionýrských oddílech, kroužcích i ve speciálních kolektivech.
9.7. | 10:27 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
to je reálný dvacetiletý program Komunistické strany Svazu sovětských socialistických republik, o kterém píše, mluví a přemýšlí celý svět. Bledne sláva kapitalistické techniky a výroby.
9.7. | 10:27 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
městská doprava zdarma, bezplatné stravování ve školních a závodních jídelnách, bydlení v prostorných bytech bez nájemného, levné nebo bezplatné turistické základny atd. To není začátek fantastické povídky našeho časopisu,
9.7. | 10:26 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
zvládnou zemědělské práce průmyslovým způsobem, budou pracovat šest hodin denně. V té době proniknou hluboko do tajů vesmíru. To všechno se promítne do každodenního života: 250 milionů tun oceli ročně, hojnost všech prostředků,
9.7. | 10:25 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
Z časopisu ABC – rok 1960: Až bude tobě, pionýre, čtenáři, třicet, pětatřicet let, vzbudíš se do světa, který už v mnohém nebude podoben dnešku. Budovatelé komunismu v Sovětském svazu i u nás budou mít k dispozici moderní automatizované závody,
9.7. | 08:18 borovicek1
1
Náhlasit nevhodný komentář
asi před 55.lety "vědci" slibovali vývoj vysavačů na sifonové bombičky se záporným tlakem-rychle zmlkli
8.7. | 23:05 jansuk
2
Náhlasit nevhodný komentář
Teď by mohli zakázat třeba.....třeba.....Už to mám!...Třívrstevný toaletní papír!
8.7. | 19:28 borovicek1
3
Náhlasit nevhodný komentář
nic se neděje!výrobci změní tvar na tyčové vysavače a koza se nažere
Obchodní sdělení

Bohemia Apple