Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.3. 2016 21:14
Dohoda schválena

KONEČNĚ! Od neděle budou migranti vraceni do Turecka!

Zdroj: TV Nova

Premiéři a prezidenti zemí Evropské unie schválili dohodu s Tureckem. Na twitteru o tom informovali český premiér Bohuslav Sobotka a finský premiér Juha Sipilä. Podle předsedy české vlády budou od neděle nelegální migranti vraceni do Turecka!

"Dohoda s Tureckem schválena. Všichni nelegální migranti, kteří dorazí do Řecka z Turecka počínaje 20.3. budou vráceni zpět!" uvedl Sobotka na twitteru. Informovaný představitel EU krátce předtím novinářům dohodu interpretoval tak, že nová pravidla začnou platit o půlnoci z neděle 20. března na pondělí 21. března.


Podle dohody by měli být do Turecka vraceni všichni uprchlíci, kteří se přes Egejské moře dostanou na řecké ostrovy. Za každého Syřana, který mezi nimi bude, vyzvedne EU z Turecka jednoho syrského občana, aby snížila nápor na humanitární situaci v Turecku. Při přebírání budou mít přednost ti migranti, kteří se nepokusí Egejské moře překročit za pomoci pašeráků či jiným neregulérním způsobem.

 


Lídři zemí EU se na textu shodli jen pár desítek minut poté, co jim ho předložil předseda Evropské rady Donald Tusk. Ten návrh dojednal s Davutogluem dopoledne. Turecký premiér podle unijního činitele s přijatou podobou textu souhlasí.


V průběhu dne se podařilo vyřešit čtyři problematická témata, která ještě dopoledne přijetí dohody bránila.

 

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

DRSNÁ GALERIE: Říkají mu NIČITEL. Hlídá hranici a loví uprchlíky holýma rukama!

DĚSIVÉ FOTOGRAFIE uprchlíků v Calais. Ústa mají zašitá jehlou a nití!

vbo tn.cz / ČTK