Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.9. 2016 17:55
zastropování důchodu

KONEČNĚ SCHVÁLENO: Vláda rozhodla, kdy půjdeme do penze

Zdroj: TV Nova

Vláda se dohodla na tom, v kolika letech půjdeme do důchodu. Maximální hranici důchodového věku stanovila na 65 let. Zákon, který zastropuje věk pro odchod do důchodu, schválila jednomyslně.

Návrh zákona, který zahrnuje i možnost pozdějšího posunutí hranice podle doby dožití, projedná nyní Parlament. I tam zřejmě návrh projde.

 

Norma vedle ohraničení věku pro odchod do důchodu obsahuje i pasáže, podle kterých v roce 2019 vznikne zpráva o očekávané době dožití lidí narozených mezi roky 1966 a 1995.

 

Když se ukáže, že by měli žít v důchodu víc než čtvrtinu života, vláda, už nová, rozhodne, zda bude důchodový věk upravovat. Podle dosavadních propočtů by u nejmladších mohla být hranice posunuta nad 68 let. Nové propočty by měly vznikat každých pět let.

 

 

 

Růst důchodového věku se nyní každoročně zvyšuje u mužů o dva a u žen o čtyři měsíce, legislativa počítá se sjednocením věku pro odchod do důchodu pro muže a ženy narozené po roce 1971. Pokud Parlament bude souhlasit se zavedením hranice důchodového věku v 65 letech, mělo by se to také týkat všech narozených po roce 1971.

mom tn.cz / ČTK