Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.12. 2015 08:11
Skandál

Ministerstvo vnitra rozházelo 400 milionů, zjistili kontroloři NKÚ!

NKÚ - Nejvyšší kontrolní úřad
Zdroj: isifa / Lidové noviny / Jindrich Mynarik

Ministerstvo vnitra podle NKÚ neoprávněně vydalo 390 milionů korun na elektronizaci veřejné správy. Část projektu měla navíc několikaleté zpoždění. NKÚ kontroloval čtyři projekty v hodnotě 700 milionů, více než polovina tak byla použita neoprávněně.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval, jak Ministerstvo vnitra a Česká pošta používaly v letech 2008 až 2014 finance ze státního rozpočtu a Evropské unie. Kontroloři se zaměřili na elektronizaci veřejné správy, např. na centrální místo služeb (CMS), které umožňuje informačním systémům veřejné správy komunikovat mezi sebou.

 

"Komunikační infrastruktura veřejné správy tvoří základ pro poskytování elektronických služeb a výkon veřejné správy. Jejím zásadním prvkem je CMS, které umožňuje informačním systémům veřejné správy mezi sebou komunikovat," uvedl NKÚ v oficiálním prohlášení.

 

A právě při výstavbě CMS podle úřadu ministerstvo nejvíce pochybilo. Projekt měl být dokončen v roce 2010, ani při inspekci NKÚ ale ještě nebyl hotov. "Vzhledem k tomu, že vznik CMS byl financován z 85 % z evropských dotací, hrozí, že Česká republika o část těchto prostředků přijde," sdělil NKÚ. Zatím na něj přitom ministerstvo dalo 394 milionů.

 

Resort také zadal pět veřejných zakázek konkrétnímu dodavateli, přestože podle NKÚ zakázky nesplňovaly podmínky pro zadání na základě tzv. in-house výjimky. Ministerstvo za ně zatím zaplatilo 390 milionů korun.

 

Inspektory NKÚ dále zajímalo, jak ministerstvo vnitra zajišťovalo infrastrukturu pro operační střediska základních složek integrovaného záchranného systému. Ani tento projekt nebyl dokončen, přestože za něj resort do konce kontroly zaplatil téměř 152 milionů korun. Také tento projekt měl být z 85 procent financován z evropských dotací.

 

 

NKÚ také prověřoval, jak ministerstvo vnitra provozuje stávající komunikační infrastrukturu svého resortu. V roce 2009 začalo ministerstvo převádět provoz, servis a rozvoj komunikační infrastruktury spolu s vybranými zaměstnanci na Českou poštu.

 

Podle resortu měl tento krok přinést úsporu nákladů a efektivnější poskytování služeb. Ani jeden z těchto předpokladů se do konce roku 2013 nenaplnil, konstatuje NKÚ. Od roku 2014 se sice cena těchto služeb snížila o dvě procenta, stále ale chyběl systém plateb za skutečný výkon těchto služeb. Znovu nebyl systém dokončen ani do konce kontroly NKÚ.

 

"I přes zjištěné nedostatky kontrolované projekty přispějí k rozvoji komunikační infrastruktury veřejné správy," konstatuje NKÚ ve zprávě.
 

epa tn.cz / ČTK