Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 3. 2018
svátek ticha

Vláda na Bali vypne během svátku internet! Dojde k tomu i v Česku?

Bali - wifi
Zdroj: Thinkstockphotos

Obyvatelé indonéského ostrova Bali se v sobotu na internet nedostanou. Místní vláda totiž po dohodě s telekomunikačními společnostmi vypne na celý den síť. Vedení země tím chce oslavit svátek Nyepi - den ticha. Ten je pro hinduisty oslavou jejich nového roku. V Česku se podobná úprava zákona nechystá.

Plán na vypnutí internetu vznikl na setkání vlády s místními náboženskými a občanskými organizacemi. Vedení země pak jednalo s telekomunikačními společnostmi. "Všichni operátoři souhlasili, internet se na mobilních zařízeních vypne," uvedl Nyoman Sujaya z ministerstva komunikace.

 

Anketa

Měl by se na státní svátek vypínat internet i v Česku?

Hlasovalo 750 lidí.

 

Lidé však o internet přijdou i na svých počítačích a tabletech. Indonéská telekomunikační firma ho plánuje vypnout. Internet tam přitom denně používá 132 milionů lidí. "Když odpojíme internet, lidé neumřou," vtipkuje guvernér Bali Made Pastika podle Guardianu.

 

Politici v Česku zatím o podobné změně neuvažují. A to ani konzervativní lidovci, kteří u nás chtěli rozšířit zákaz prodeje ve větších obchodech na všechny státní svátky. Omezení internetu však neplánují. "Strana o takové změně neuvažuje," uvedla mluvčí KDU-ČSL Denisa Morgensteinová.

 

Turisté na Bali se však nemusejí obávat. Volání a SMS zpráv se opatření operátorů nedotkne. V hotelech a strategických objektech bude připojení k dispozici. O internet nepřijdou ani v nemocnicích. Naopak mezinárodní letiště zůstane na svátek uzavřené celé.

 

 

Podle guvernéra Pastika vláda odpojením internetu vyjadřuje respekt svátku Nyepi. Ten se slaví pouze na Bali a pro místní obyvatele je to oslava jejich nového roku. Během svátku nesmí vycházet ze svých domovů, nesmí svítit a ani dělat nepořádek. To hlídá místní hinduistická policie a narušitele tvrdě trestá.

jva TN.cz
Reklama