Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 6. 2017
Domácí rady

Kopřivám se neobyčejně daří. Jak můžete plevel využít? RECEPTY

Kopřiva
Zdroj: Thinkstockphotos

Kopřivy patří mezi velmi odolný druh rostlin. Málokdo se o ně rád popálí. Ale nezbavujte se jich jen tak! Kopřiva má totiž řadu mimořádných léčivých účinků, je bohatá na minerály a působí protizánětlivě. Kopřivu tak můžete využít podle některého z těchto domácích receptů.

Kopřiva patří mezi léčivé rostliny. Podporuje trávení, zvyšuje energii, je bohatá na vitamíny i minerály, léčí ekzémy, alergie, snižuje krevní tlak, vypadávání vlasů a je protizánětlivá. Kopřiva je také využívaná v kuchyni, kde z ní připravíte polévky, saláty nebo velikonoční nádivku.

 

Kopřivový čaj

Potřebujete: 1-2 lžičky natrhané kopřivy, ¼ litru vody
 

Příprava je velmi jednoduchá. Lžičky kopřivy zalijeme vroucí vodou a necháme přibližně 15 minut louhovat. Pro účinnost je vhodné pít jeden až dva šálky čaje denně.

 

Tinktura z kopřiv

Potřebujete: 20 g kopřivy, 40 % alkoholu, uzavíratelnou nádobu
 

Do uzavíratelné nádoby dáme 20 g kopřivy, zalijeme je 40 % alkoholu a necháme stát po dobu 14 dní na teplém místě. Můžeme kopřivu použít jak zevně (proti lupům, na rány), tak i vnitřně, například při onemocnění dýchacích cest.

 

 

Pleťová maska z kopřiv pro suchou pleť
Potřebujete: 1 lžíce nasekaných kopřiv (suchých nebo čerstvých), 1 lžíce teplého mléka, 1 vaječný žloutek
 

Všechny přísady smícháme, naneseme na pleť a masku necháme působit 15 minut. Na suchou pleť si můžeme vyrobit další masku z kopřivové šťávy smíchané s medem. Tuto masku necháme působit 15-20 minut.

 

Kopřivová šťáva

Potřebujete: 1 čerstvou kopřivovou nať, skleněnou nádobu
 

Čerstvou kopřivovou nať přidáme do odšťavňovače. Hotovou šťávu dáme do skleněné nádoby a uchovávme v lednici. Doporučuje se 2x-3x denně přidat jednu lžičku šťávy do sklenice vlažné vody. Čerstvá šťáva působí příznivě na ekzémy a na jarní únavu.

 

reg TN.cz