Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.8. 2017 21:13
vyšší úrokové sazby

Koruna začala rychle posilovat! Za euro zaplatíte méně než 26 korun

Zdroj: TV Nova

Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes poprvé od února 2008 zvýšila úrokové sazby. Základní úrokovou sazbu, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, banka zvýšila o 0,2 procentního bodu na 0,25 procenta. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Zeman.

ČNB naposledy hýbala s úrokovými sazbami v listopadu 2012, kdy je snížila na současnou minimální úroveň. Základní úroková sazba tak od té doby činí 0,05 procenta. Naposledy bankovní rada sazby zvýšila v únoru 2008, základní úroková sazba tehdy stoupla na 3,75 procenta. Od té doby ČNB sazby snižovala.

 

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

 

"Postupný růst sazeb je v současné situaci již žádoucí. Ekonomický růst je příznivý a v některých ohledech lze v ekonomice již pozorovat známky přehřívání. Řada ekonomických ukazatelů se pohybuje na svých nejpříznivějších historických hodnotách, nulové sazby tak již nejsou konzistentní se současným stavem ekonomiky a vedou ke vzniku nerovnováh," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

 

 

Koruna v reakci na krok České národní banky rychle posílila pod hranici 26 Kč/EUR. Zhruba deset minut po 13:00 už byla česká měna na 25,90 Kč/EUR, což je nejsilnější úroveň od listopadu 2013, kdy ČNB zahájila kurzové intervence s cílem korunu oslabit. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

 

Zasedání bankovní rady se zúčastnilo dnes šest ze sedmi členů, nebyl přítomen viceguvernér Mojmír Hampl. Tisková konference po jednání rady začne ve 14:15 a vedle důvodů rozhodnutí na ní guvernér ČNB Jiří Rusnok představí i novou makroekonomickou prognózu.

 

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení. Seidler v této souvislosti upozornil, že zvýšení sazeb patrně povede k mírnému zdražení hypotečních úvěrů. "U spotřebitelských úvěrů bude dopad mírnější, jelikož u těchto úvěrů bude růst tržních sazeb kompenzovat další pravděpodobný pokles marží bank z titulu vysoké konkurence na bankovním trhu," uvedl.

mom tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

3.8. | 14:26 maxfox
14
I kdyby bylo euro za 20 Kč,tak je to pořád hodně.
3.8. | 18:18 hejtman77
-3
Drtivá většina vyčítá ČNB internvence ,ale tato drtivá většina nechce EURO ,aby ...
3.8. | 21:04 truthwillprevail
2
Náhlasit nevhodný komentář
Ton Alfonso - Ty máš možná namysli situaci, kdy americká vláda si historicky několikrát půjčila od FEDU na úrok, který vláda zajišťuje (určitá zástava) daněmi. Ono je to ve skutečnosti ještě horší, ale tady na to není prostor.
3.8. | 21:00 truthwillprevail
2
Náhlasit nevhodný komentář
Ton Alfonso – když jsou peníze levné, banky si půjčuji mezi sebou a nemají motivaci klienty motivovat spořit. Na druhou stranu, když jsou peníze drahé, půjčuji si peníze od občanů, protože se jim to vyplatí. Peníze které dáváte do banky, půjčujete. Těžko odhadovat kolik peněz ve skutečnosti existuje
3.8. | 20:56 truthwillprevail
2
Náhlasit nevhodný komentář
Ton Alfonso - Nicméně FED vytisknula obrovské množství peněz bez schválení, bez jakékoliv kontroly a poslala je do evropských společností a bank. Banka se brání tím, že se jednalo o půjčku, ale bezúročnou a navíc nikdo nic nevrací. Zbytek si domyslete.
3.8. | 20:44 truthwillprevail
4
Náhlasit nevhodný komentář
hejtman77 - Nechápu tvůj komentář. Když ČR přijme EURO, ztratí ČNB ekonomické nástroje které jsou důležité pro stabilizaci ekonomiky. Euro je super když se daří, v případě krize je to hrůza která vede jen k zadlužování.
3.8. | 20:33 truthwillprevail
2
Náhlasit nevhodný komentář
Ton Alfonso - Je to trochu jinak, ale tom je jedno.
3.8. | 19:33 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-1
Náhlasit nevhodný komentář
3.8. | 16:47 Ton Alfonso: Takovou pič00vinu jsi vymyslel sám nebo ti s tím někdo pomáhal?
3.8. | 18:18 hejtman77
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Drtivá většina vyčítá ČNB internvence ,ale tato drtivá většina nechce EURO ,aby mohla ČNB kdykoliv intervenovat melete nesmysly , mrkněte na slováky ti se nebáli
3.8. | 16:47 Ton Alfonso
-2
Náhlasit nevhodný komentář
lidi vy ani nemáte ponětí jak funguje bankovní byrokracie světové banky si vytisknou levně bankovky,draze půjčují státu a tím vzniká státní dluh.Jednoduše řečeno stát chce půjčit prachy banka vezme tiskárnu natiskne v podstatě zadarmo prachy kolik chce a stát jim to musí celé zaplatit i z úroky.
3.8. | 16:21 Petr Kelenda
5
Náhlasit nevhodný komentář
Euro je pouze jeden velký podvod. Jsem rád za naši měnu.
3.8. | 16:12 truthwillprevail
6
Náhlasit nevhodný komentář
Mimochodem ať ČNB dělá cokoliv, pořád si lidi na ní budou stěžovat. Je to především proto, že lidé nejsou ani v základu ekonomicky vzdělaní. Ale hlavně že tu někteří jásají že ČR bude mít EURO, ale už nechápou jak velké riziko především v krizi to přináší. proč taky, nikdo jim to neřekne.
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme