Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.8. 2017 16:24
nové informace požár v Gutech

Kostel měli mladíci podpálit při oslavě narozenin! Použili benzín

Muže obviněné ze zapálení kostela v Gutech vedou k soudu
Zdroj: TV Nova
Muži obvinění ze zapálení kostela v Gutech skončili u soudu.

Unikátní kostel v Třinci - Gutech měla minulý týden podpálit trojice mladíků při oslavě narozenin. Podle informací TV Nova použili šest litrů benzínu. Dva ze žhářů už jsou ve vazbě, třetího policie stíhá na svobodě.

Celkem šest litrů benzínu mělo stačit trojici žhářů na to, aby zapálili historický kostel v Třinci - Gutech. TV Nova to potvrdil zdroj obeznámený s vyšetřováním s tím, že dva mladíci byli plnoletí, třetí měl 18. narozeniny den po incidentu.

 

Právě oslava podle neověřených zpráv trojici nabudila a vyprovokala k činu. Historicky významný kostel mladíci podpálili. Škoda byla vyčíslena na zhruba 50 milionů korun. Po shromáždění důkazů zahájil vrchní komisař trestní stíhání tří lidí.

 

"Pachatelům trestného činu obecného ohrožení hrozí trest odnětí svobody až na 15 let. Dva obviněné vzal soud do vazby, třetí obviněný je stíhán na svobodě. Vyšetřování okolností tohoto zločinu pokračuje dalšími úkony," sdělila policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

 

 

Benzín dovezli autem

 

Benzín měli žháři na místo dovézt autem, které si pořídili už o den dříve. Hořlavinu mladíci nalili na stěny kostela a škrtli zápalkou. Jak se  kriminalistům podařilo trojici vypátrat, není jasné. Pravděpodobně jim ale pomohl právě řidič. Jako jediný je totiž vyšetřován na svobodě.

 

Vyhlásili sbírku

 

Radní města Třinec v pondělí rozhodli o vyhlášení veřejné sbírky na obnovu veřejného kostela ze 16. století. Sbírku město vyhlásí ve středu, v úterý ji ale musí ještě schválit kraj.

 

Podívejte se na reportáž:

Jan Socha/ lud TN.cz