Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.10. 2017 16:23
máslo v akci?

Kostka másla už stojí i 80 korun! Obchody řekly, zda konečně zlevní

Máslo
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com
Kdy konečně zlevní máslo? Ilustrační foto

Ceny másla vylétly raketově vzhůru a mnoho lidí teď řeší jediné - kde ho sehnat nejlevněji. V průměru za kostku 250gramového másla dáte kolem 60 korun, někde ho ale prodávají i za 80! Zeptali jsme se obchodů, kdy a jestli plánují máslo opět zlevnit.

Pokud se v těchto dnech vypravíte do obchodu pro máslo, připravte se, že budete muset sáhnout pořádně hluboko do peněženky. Podle obchodníků je totiž másla nedostatek, výrobci dodávají do obchodů jen nezbytně nutné množství a objednávky není možné navyšovat. Proto jsou ceny tak vysoko.

 

Jenže situace nejspíš nebude lepší ani v následujících týdnech. Obchodníci slevové akce na máslo většinou neplánují, jsou spíš rádi, že na pultech vůbec nějaké mají.

 

"Másla je nedostatek a situace je již poměrně dramatická. V současné době nemáme na regálech tak široké zastoupení značek, na jaké jsou zákazníci zvyklí, nicméně 2-3 různá másla jsou na výběr. Z českých dodavatelů je to Madeta a Tatra, kteří ale nejsou schopni pokrýt naše potřeby. Samozřejmě již poptáváme máslo i jiných zemích," uvedla mluvčí Globusu Pavla Hobíková.

 

 

Podle ní je zájem o máslo obrovský a poptávka převyšuje nabídku. "Lidé se obávají rostoucích cen a snaží se předzásobit před vánočními svátky," dodala Hobíková. Šéf Potravinářské komory ČR Miroslav Toman přitom vyzval zákazníky, aby si máslo do zásoby nekupovali. Zvyšuje se tak totiž tlak na další růst cen.

 

Ve slevě mohli zákazníci v Globusu máslo koupit v minulém týdnu. "V následujících týdnech žádnou další neplánujeme. V současné době děláme maximum, abychom máslo v regálech měli," vysvětlila mluvčí.

 

Že je másla nedostatek, potvrzuje také mluvčí COOPu. Podle něj si cenu neurčují primárně obchodníci, ale výrobci. "Dle našich informací je špatná situace s máslem v celé Evropě, jednotlivé trhy se tak přetahují o zásoby. U nás je situace o to horší, že je máslo klíčový produkt právě pro Vánoce," myslí si Lukáš Němčík z COOPu.

 

 

V prodejnách COOP se ceny odlišují dle jednotlivých družstev provozující prodejny. "Všechna naše družstva dávají nízkou marži, aby mohla zajistit co nejlepší cenu, ta se ale odvíjí od nákupu. Průměrná marže se pohybuje mezi 10 - 15 % což je na hranici s tím, aby se zaplatili náklady na personál a prodejnu při rozpočítání na prodejnu," vysvětlil Němčík a dodal, že je výrobci opakovaně informují o nedostatku másla.

 

Podle mluvčí Kauflandu ovlivňuje cenu másla tržní prostředí, tedy vzájemná interakce mezi poptávkou a nabídkou a také cena vstupních surovin. "Přesto i při dnešním růstu je naším cílem zákazníkovi nabídnout tu nejlepší možnou cenu," uvedla za Kaufland Renata Maierl. 

 

Cena másla na Vánoce je zatím ve hvězdách

Také v prodejnách Lidl zaznamenávají zvýšený zájem o máslo. Před Vánocemi v období pečení pak bude situace ještě závažnější. Jestli v té době už bude cena másla nižší, ale nechtěl řetězec spekulovat. "Jaký to bude mít ve výsledku společně s dalšími faktory vliv na prodejní cenu másla nedokážeme v tuto chvíli odhadnout. Cena se odvíjí od celkové situace na trhu," uvedla mluvčí obchodního řetězce Zuzana Holá. Jestli ještě před Vánocemi najdou zákazníci máslo v Lidlu v akci, prozrazovat nechtěla.

 

Odhadovat, jak na tom budou ceny másla o Vánocích, nechtěli ani v Penny Marketu. "Co se týče ceny másla na Vánoce, tak v současné době je těžké odhadnout, kde se cena bude pohybovat," uvedl na náš dotaz řetězec. "Máslo máme v Penny Marketu pravidelně v akci," dodal neurčitě.

 

 

Podle ministerstva zemědělství ale mohou za astronomické ceny másla právě obchodníci. "Zatímco v roce 2009 byla výkupní cena litru mléka přibližně 6 Kč a spotřebitelská cena kilogramu másla 93 Kč, v letošním roce zemědělci za litr mléka dostávají přibližně 8,5 Kč, zatímco obchodníci prodávají kilogram másla za 209 Kč," uvedlo ministerstvo.

 

Obchodníci navíc podle ministerstva zemědělství dlouhodobě zvyšují i svoji marži, ještě v roce 2009 byla přibližně 19 Kč na každém prodaném kilogramu másla (20,6 %), nyní je marže obchodníků přes 64 Kč na kilogramu (30,6 %).

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

NAPROSTÁ BOMBA: Natřete trochu másla na rozkrojenou cibuli! Častý problém bude pryč

VIDEO: Žena rozdrtila Oreo sušenky a přidala k nim máslo. Výsledek je fantastický!

mom TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

4.10. | 16:29 bobin135
32
Nekupovat nějakou dobu a hned zlevní, jenže náš národ nevydrží.
4.10. | 18:50 Karel Marek
-9
Roko, raději máslo za dvě stovky nežli lidi jako Urválek, Gottwald, Zápotocký, ...
5.10. | 18:26 zuzik88
0
Náhlasit nevhodný komentář
suffa lidi neví co chtějí.
5.10. | 15:53 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
5.10. | 10:12 novus: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, mám radost, že vy bolševický rudý vši můžete akorát tak pič00vat, kvičet a hýkat na netu a dávat mínusy. A to je tak všechno co můžete. Dějiny jdou jinou cestou a vy můžete s otevřenou tlamou pouze zírat. A to mi dělá obrovskou radost
5.10. | 10:47 Ladislav Bartošek
0
Náhlasit nevhodný komentář
Tak to kkurva nekupujte sem duchoce ale sseru na cele máslo.
5.10. | 10:12 novus
-1
Náhlasit nevhodný komentář
MAslo bude nadstandart podobne jako ve zdravotnictvi. NEmuze mit kman to, co ma Pan!!..A Milosi,, me visi tihle bobani na konci vyfukove roury,, ja mam jine starosti!! Jurwy, tocte se ! JA jsem vas tata!!
5.10. | 08:28 bogorovnyj
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Dobře tak čecháčkům který si zvykli nechat si srát na hlavu. Doufám že to máslo ještě pořádně podraží, aspoň tak kilo za čtvrtku. Ať klidně dál stojí nekonečný fronty blbý vovce, nic jinýho než stát ve frontách si totiž nezaslouží.
5.10. | 07:48 suffa
3
Náhlasit nevhodný komentář
Já to fakt nechápu! V sobotu jsme byli na výletě v Poděbradech a tam na kolonádě velká cedule - mádlo za 48,90 přímo v prodejně Laktos. přímo od výrobce. A nikdo neměl zájem.....
5.10. | 07:41 bobule6
3
Náhlasit nevhodný komentář
alois223 a dej ho do letáku za tutéž cenu a uvidíš ten fičák :-D
5.10. | 07:33 maxfox
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Nikomu nechci určovat jeho chutě,ale já používám RAMU od doby co přišla na trh a neměnil bych.Půl kila za 26,-Kč, sice jí už taky začali šidit, ale pořád mi chutná.Máslo v lednici nejde natírat a venku žlukne.
5.10. | 07:23 alois223
3
Náhlasit nevhodný komentář
U nás v Tescu je český máslo za 49 a nikdo si ho ani nevšimne.
5.10. | 07:00 bobule6
1
Náhlasit nevhodný komentář
Jak řekla mluvčí kaufu "cenu másla ovlivňuje tržní prostředí, tedy vzájemná interakce mezi poptávkou a nabídkou"nebo šéf potrav.komory "poptávka převyšuje nabídku" protože lidi blbnou a dělají si doma zásoby. Důchodci vzpamatujte se, kupujte jen když to potřebujete, žádné ...