Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 25. 2. 2018
Zajímavá studie

Koušete si nehty? Možná vás překvapí, co to znamená!

Kousání nehtů - 2
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační snímek

Okusování nehtů, kůže nebo bezděčné namotávání vlasů či řetízků na prst jsou zlozvyky, kterých se lidé zpravidla snaží zbavit a které rodiče pracně odnaučují své ratolesti. Ale co znamenají? Na to odpovídá nová vědecká studie.

Podle týmu výzkumníků z montrealské univerzity může podobné kompulzivní (nutkavé) chování leccos vypovědět o povaze a osobnosti toho, kdo se takhle chová.

 

Lidé, kteří jsou od přírody netrpěliví, hned se začnou nudit či je snadno přepadne frustrace, jsou náchylnější k tomu, aby si vypěstovali podobné drobné zlozvyky, které byly zmíněné v úvodu článku, zjistili kanadští vědci.


A doplnili, že v pozadí tohoto druhu chování je perfekcionismus. A ten nám může škodit víc, než by se na první pohled mohlo zdát, píše Huffington Post.

 

A jak může škodit? Podle profesora psychiatrie Kierona O’Connora, který studii vedl, totiž perfekcioniusmus mimo jiné znamená, že lidé nedokáží relaxovat a vykonávat zadané úkoly normálním tempem.


"Takoví lidé jsou náchylní k podráždění, netrpělivosti a také k nespokojenosti, když nedosáhnou toho, co chtějí. A také se nudí víc než je běžné," doplnil O’Connor.


 

Pokud si nehty koušete jen příležitostně, nemusíte se podle psychiatra plašit. Občas prostě tyhle tiky a zlozvyky slouží jen k zabití času, než se najde nějaké produktivnější řešení aktuální situace.

 

Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy se podobné nutkavé chování stane běžným, častým a obtěžujícím do té míry, že narušuje každodenní život. To se stalo třeba herečce Olivii Munnové (Iron Man 2, X-Men: Apokalypsa), která si v jednom kuse trhala řasy.

pez TN.cz
Reklama