Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 23. 6. 2017
silná alergie

Kousnutí amerického klíštěte dělá z lidí vegetariány! Blíží se k ČR

Americké klíště
Zdroj: Profimedia

Americká klíšťata dělají z lidí nedobrovolné vegetariány. Po jejich kousnutí může vzniknout alergie na červené maso, která je doživotní - zatím neexistuje žádná léčba. Případy této alergie se již objevily také v Německu.

Opožděná alergická reakce na červené maso se na území Spojených států objevuje od roku 2009. Proč lidé, kteří nikdy netrpěli žádnou potravinovou alergií, několik hodin po snědení steaku či hamburgeru končívají na pohotovosti, lékařům dlouho zůstávalo záhadou. 

 

Trvalo několik let, než odborníci zjistili, že za alergii může klíště americké. Na spojitost jako první upozornili alergologové Thomas Platts-Mill a Scott Commins. Do rány hostitele zřejmě vpouští sacharid zvaný alfa-gal. Ten u člověka vyvolává prudkou reakci imunitního systému. Na problém upozornil web České televize.

 

Sacharid alfa-gal obsahuje také červené maso a další, například králičí. Za normálních okolností je ale sacharid bez potíží rozložen v trávicím traktu. Když s ním však tělo přijde do kontaktu jiným způsobem - v tomto případě je mu vpraven do krevního oběhu - imunitní systém je vyprovokován do stavu pohotovosti. A pokud pak dotyčný začne jíst něco, co obsahuje alfa-gal, nastává silná imunitní reakce. 

 

Nakaženému se obvykle projeví příznaky alergie za tři až šest hodin po požití červeného masa. Nemoc provází příznaky kopřivky nebo anafylaktického šoku, který může být životu nebezpečný. 

 

 

Případy této alergie se již objevily také v Německu, Francii nebo Švédsku. Zda jde o projevy alergie získané od místních klíšťat jiných druhů, nebo se již klíště americké dostalo i na jiné kontinenty, není doposud jisté.

 

Lékařům se zatím nedaří najít léčbu, která by proti tomu pomohla, stav je tedy zatím neléčitelný a infikovaný člověk se tak musí červeného masa vzdát až do konce života.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VZÁCNÝ PŘÍPAD: Holčičku (†2) kouslo klíště a za týden zemřela! O této nemoci ví málokdo

has TN.cz