Publikováno 22. 10. 2017
Volební nej a poprvé

REKORDY: Nejmladší i nejstarší poslanec v historii a další nej!

Zdroj: TV Nova

Letošní volby přinesly i několik rekordů. Do Sněmovny usednou historicky nejmladší i nejstarší poslanec. V dolní komoře parlamentu bude 44 žen, což je vyrovnání rekordu z roku 2010. Hnutí ANO je po ODS a ČSSD teprve třetí stranou, které se v Česku podařilo sněmovní volby vyhrát.

Jednadvacet let, tři měsíce a deset dní - Dominik Feri se v tomto věku stal nejmladším zvoleným poslancem. Z posledního místa pražské kandidátky TOP 09 ho do Sněmovny svými kroužky poslali voliči. "JE TO TAM! Vy blázni, udělali jste ze mě nejmladšího poslance v historii!!!! Díky všem!" napsal Feri na twitter.

 

"Já jsem za celou dobu, co jsem byl v politice, nikdy nezažil kandidáta, který odpracoval v předvolební kampani tolik jako Dominik Feri," pochválil mladého poslance také předseda strany Miroslav Kalousek.

 

Na pražské kandidátce TOP 09 je i další rekordman. Bývalý předseda Karel Schwarzenberg se v 79 letech stal nejstarším zvoleným poslancem. Dosud tento rekord držel sociální demokrat Zdeněk Jičínský, v roce 2006 uspěl ve volbách v 77letech.

 

Rekordní je i počet stran, které ve Sněmovně zasednou - devět. Mezi nimi jsou i Piráti a Česko bude po Islandu teprve druhou zemí na světě, kde nad poslaneckými lavicemi zavlaje pirátská vlajka. "Hlavní dík patří lidem, kteří nás volili. Naše kampaň byla největší dobrovolnická v České republice," přidal další rekord šéf Pirátů Ivan Bartoš.

 

 

Ve Sněmovně bude 44 žen, o pět víc než po posledních volbách a stejně jako před 7 roky. Poprvé se navíc z vítězství neraduje ODS nebo ČSSD.

 

Matadorem mezi poslanci je občanský demokrat Marek Benda. V parlamentu sedí s dvouletou přestávkou od roku 1990. Usedl tam ještě jako student, dnes je mu 48 a voliči ho tam poslali preferenčními hlasy.

 

Už sedmé volební období v řadě čeká na komunistické poslance Vojtěcha Filipa, Pavla Kováčika a Miroslava Grebeníčka a také sociální demokraty Bohuslava Sobotku a Lubomíra Zaorálka. Ti byli poprvé zvoleni v roce 1996.

 

 

"Dneska mi připadá, že ta politika je trochu jako kampaň, kterou musíte dělat skoro od prvního okamžiku, je to permanentní komunikace s lidmi," podělil se svým pohledem na současnou politiku Zaorálek.

 

Za hnutí ANO zasedne ve Sněmovně také jmenovkyně předsedy hnutí Andrea Babišová. Zdravotní sestra z Bohumína ale příbuznou stranického šéfa není. Ani shoda jmen tentokrát do Sněmovny nepomohla Miloši Babišovi. Před čtyřmi roky dostal z kandidátů ANO ve středních Čechách nejvíc hlasů, teď mandát neobhájil.

 

Vůbec poprvé také Český statistický úřad hlásí napadení jeho volebních webů. Během sčítání výsledků je hackeři částečně paralyzovali cíleným útokem. Více čtěte zde.

vbo TN.cz