Aktualizováno 21.10. 2017 18:50
reakce po volbách

Triumf ANO, porážka ČSSD: Takhle reagují lídři všech stran!

Volební duel - Lubomír Zaorálek a Andrej Babiš
Zdroj: TN.cz

Z volebního triumfu se raduje ANO, které drtivě zvítězilo se ziskem téměř 30 procent. Naopak poražení jsou sociální demokraté, ti podle průběžných výsledků získají méně než 8 procent a ve Sněmovně přijdou o více než 30 mandátů.

Jasným vítězem voleb je hnutí ANO, které bude mít ve Sněmovně asi 80 mandátů a bude hrát při sestavování vlády prim. Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v rozhovoru řekl, že jeho strana při skládání koalice nejprve osloví členy stávající koalice - tedy ČSSD a KDU-ČSL. Premiérem by podle něj měl být šéf hnutí Andrej Babiš.

Podívejte se, jak reagoval na výsledky voleb Andrej Babiš (ANO): 

 

Dobrý výsledek zaznamenala SPD Tomia Okamury. Místopředseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Radim Fiala nečeká, že by se průběžné výsledky voleb nějak výrazně měnily. Nevylučuje koaliční spolupráci SPD a hnutí ANO, odmítá ale, aby vládu vedl obviněný premiér.

 

 Podívejte se, jak za SPD reagoval Tomio Okamura:

 

Přes 10 procent bude mít ODS vedená předsedou Petrem Fialou. Občanští demokraté podle místopředsedy strany Martina Kupky vylučují spolupráci s hnutím ANO Andreje Babiše a komunisty.

Petr Fiala (ODS) a jeho reakce na volební výsledky:

 

Dalším vítězem jsou Piráti, kteří se poprvé za dobu své existence dostali do Sněmovny a hned se ziskem kolem deseti procent. Předseda Pirátů Ivan Bartoš vyloučil už po sečtení třetiny hlasů spolupráci ve vládě s hnutím ANO, i tichou podporu tohoto hnutí kvůli trestně stíhaným představitelům Andreji Babišovi a Jaroslavu Faltýnkovi. Za důvěryhodné naopak považuje politiky hnutí STAN.


Ivan Bartoš (Piráti) reaguje na výsledky voleb:

 

Naopak velký ústup z dřívějších pozic hlásí KSČM pod vedením Vojtěcha Filipa. Komunisté sice přeskočili sociální demokraty, ale stejně nejsou se ziskem přibližně osmi procent spokojení. Místopředseda KSČM Pavel Kováčik nepovažuje výsledek KSČM za dobrý. "Levicové a protestní hlasy odešly jinam než do tradičních levicových a protestních stran," řekl Kováčik. Podle něj tyto hlasy převzali Piráti, ANO a hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.

 

Jiří Dolejš (KSČM) reaguje na výsledky voleb:

 

Největším poraženým letošních voleb je ČSSD. Ta získala lehce přes sedm procent hlasů a ve Sněmovně přijde pravděpodobně o 35 mandátů. Premiér Bohuslav Sobotka je zklamán z počtu hlasů, které ČSSD získala, i z celkového výsledku voleb. Znepokojuje ho vzestup extremistických stran. Volební lídr sociální demokracie Lubomír Zaorálek považuje výsledek strany za špatný. Počet získaných hlasů podle něj nejvíce vypadá na odchod do opozice.

Podívejte se, jak  reagují lídři ČSSD: 

 

Přes hranici pěti procent nutnou ke vstupu do Sněmovny se dostala také KDU-ČSL. Lidovci vedení Pavlem Bělobrádkem ale také nejsou se svým výsledkem spokojení. "Čísla nejsou taková, jaká jsme očekávali, uvidíme, jak dopadne celý výsledek," řekl Bělobrádek. Před volbami říkal, že by za úspěch považoval překonání lidoveckého výsledku z roku 2013, kdy strana získala 6,7 procenta. "Já bych byl rád, abychom měli přes šest procent, abychom měli určitou jistotu," řekl nyní. Lidovci jsou podle Bělobrádka připraveni na roli v opozici.


Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) reaguje na výsledky voleb:

 

Těsně nad hranicí 5 procent se pohybuje hnutí Starostové a nezávislí. Volební lídr hnutí Starostové a nezávislí Jan Farský považuje průběžné výsledky voleb za trochu děsivé. "Řekli jsme si, že chceme jít samostatnou cestu, myslím, že jsme zvolili správně," uvedl Farský s odkazem na letní rozkol ve volební koalici s KDU-ČSL.

 

Předseda TOP 09 poděkoval voličům. "S o to větší energií a s o to větším nasazením budeme hájit ideje, které TOP 09 hájí už 8 let. Veřejnost rozhodla, že strany dvou agentů státní bezpečnosti a jednoho extremisty mají téměř ústavní většinu. O to větší povinnost pro nás demokraty je se s tím nesmířit. Bojovat s tím, a přesvědčovat veřejnost, že je to cesta do pekel, možná do Kremlu, ale to je stejné. Dovolte mi, abych poděkoval politickým subjektům, které s námi nemají společný program, ale rozhodly se nekandidovat samostatně, ale podpořili TOP 09, protože byli přesvědčeni, že TOP 09 je tou stranou, která neuhne," řekl Miroslav Kalousek s tím, že rozhodnutí o své budoucnosti ve straně řekne kolegům na úterním předsednictvu strany, pak ho řekne i ostatním.

 

Miroslav Kalousek komentuje výsledek TOP 09 ve volbách:

čtk / hru TN.cz
Reklama