Aktualizováno 21.10. 2017 19:47
Možné scénáře

Vládu bude sestavovat Babiš! S kým může vytvořit koalici?

Zdroj: TV Nova

Volby drtivě vyhrálo hnutí ANO, a vládu tak nejspíše sestaví Andrej Babiš. Ten už dříve prohlásil, že by chtěl v koalici co nejméně členů. Některé strany ale spolupráci s ANO dopředu odmítly, a tak Babišovi příliš možností nezbývá.

Hnutí ANO podle očekávání zvítězilo ve volbách do Poslanecké sněmovny a jeho předseda se zřejmě pokusí sestavit vládní koalici. Prezident Miloš Zeman totiž už dříve avizoval, že sestavením vlády pověří vítěze voleb.

 

Andrej Babiš zase prohlásil, že by ve vládě i ve Sněmovně preferoval co nejméně stran. "Jde o to, jestli dostaneme tolik procent, aby nás neobešli jako v krajských volbách," připomněl, že v některých krajích sice loni ANO zvítězilo, v krajské radě ale nakonec nezasedlo.

 

Podle posledních odhadů získá Babišovo hnutí kolem 80 mandátů, většinu tedy mít nebude. Dvojkoalici by mohl bývalý ministr financí sestavit s jedinou stranou - ODS.

 

Občanští demokraté, podobně jako třeba Česká pirátská strana, ale spolupráci s hnutím ANO před volbami odmítli. Vládu se stranou Tomia Okamury zase nepřipouští Andrej Babiš. Místopředseda SPD Radim Fiala vládu s ANO nevyloučil, odmítl ale premiéra, který by byl obviněn z nějakého trestného činu.

 

 

ANO by se proto mohlo pokusit sestavit vládu se současnými koaličními partnery. Naznačil to místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek. S nabídkou spolupráce by podle něj měli primárně oslovit ČSSD a lidovce.

 

Ani to ale nebude jednoduché - volební lídr ČSSD Zaorálek totiž vládu s ANO připustil pouze v případě, že se vyřeší trestní stíhání Babiše a Faltýnka. Babiš další spolupráci v současné koalici také připustil.

 

Další trojkoalice budou problematické. Strany ale budou mít na povolební vyjednávání dostatek času - prezident dopředu oznámil, že schůzi Sněmovny svolá až s využitím maximální třicetidenní lhůty. Postoje stranických lídrů se také za tu dobu mohou změnit.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

JE ROZHODNUTO: Andrej Babiš ovládl Česko! Do Sněmovny míří i Piráti či SPD Tomia Okamury

epa TN.cz
Reklama