Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.8. 2017 10:11
nový typ moru

Králíci umírají v křečích. Chovatelé čekají na vakcínu už dva týdny

králíci
Zdroj: TV Nova
V Česku se objevil nový typ králičího moru (ilustrační foto)

V Česku řádí nebezpečný králičí mor. V Žatci na Jihlavsku se nákaza králičího moru objevila hned ve třech chovech, uhynuly stovky zvířat. Vakcína přitom bude dostupná až příští týden.

O tom, že se na Jihlavsku objevil nový typ králičího moru, jsme vás informovali už před čtrnácti dny. Od té doby chovatelé marně čekají na vakcínu, která by zvířata ochránila. Podle Státní veterinární správy (SVS) by se měli dočkat příští týden.

 

"SVS má aktuálně od Ústavu pro kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv (ÚSKVBL) informaci, že od 16. 8. 2017 by měla být na trhu dostupná účinná vakcína ERAVAC proti novému subtypu viru králičího moru RHDV2. SVS proto doporučuje chovatelům konzultovat možnost vakcinace s veterinárním lékařem," radí tiskový mluvčí SVS Petr Vorlíček.

 

Králíky nakažené morem nelze zachránit, většinou do dvou dnů umírají v křečích a s příznaky dušení. Prevencí je vakcinace proti této nebezpečné nemoci.

 

 

Z pohledu veterinárního zákona není králičí mor uveden v seznamu nebezpečných nákaz, a tudíž s jeho výskytem nejsou nařizována mimořádná veterinární opatření. SVS chovatelům králíků doporučuje, aby dbali zvýšené opatrnosti při nákupech nových zvířat a svá stávající zvířata chránili v rámci dostupných možností. V případě úhynu je nutné provést neškodné odstranění uhynulých králíků v asanačním zařízení.

 

Nový typ viru moru králíků RHDV2 byl poprvé zaznamenán ve Francii v roce 2010 a od té doby se šíří Evropou. V současné době začíná ve většině evropských zemí nahrazovat původní cirkulující RHDV kmeny. Onemocnění způsobené typem RHDV2 postihuje všechny věkové kategorie, průběh onemocnění je delší, avšak úmrtnost nižší.


Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

mom TN.cz