Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 4. 2017
Kauza Kramný

Kramného řeší už i poslanci! Padly velmi závažné otázky

Petr Kramný
Zdroj: ČTK, TN.cz

Případ Petra Kramného se dostal už i do Parlamentu! Poslankyně za ODS Jana Černochová kvůli postupu znalců z Ústavu soudního lékařství v Ostravě podala písemnou interpelaci ministrovi spravedlnosti Robertovi Pelikánovi. Ptá se jej mimo jiné, jak hodlá zabránit tomu, aby byly zničeny vzorky těl Moniky a Klárky.

Písemnou interpelaci, jejíž text má redakce TN.cz k dispozici, podala poslankyně Jana Černochová 28. března. O tom, že se kauza Kramný dostala až do Sněmovny, informoval v pátek 7. dubna Václav Peričevič, místopředseda spolku Šalamoun, který se ve prospěch Petra Kramného angažuje. Ministerstvo spravedlnosti TN.cz potvrdilo, že interpelaci už obdrželo.

 

"V současné době je odpověď na tuto interpelaci zpracovávána, přičemž lhůta pro zpracování odpovědi je dle jednacího řádu Poslanecké sněmovny 30 dnů od podání, tedy do 29. dubna 2017," řekl TN.cz Jakub Říman z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

 

Poslankyně Černochová upozorňuje ministra spravedlnosti Pelikána na postup přednosty Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice v Ostravě (ÚSL FN v Ostravě) Igora Dvořáčka. Na jeho údajně chybný postup upozorňoval opakovaně spolek Šalamoun. Ten tvrdil, že soudkyně krajského soudu Renata Gilová, která Kramného odsoudila na 28 let, obhajobě povolila, aby si vzorky odebrané při pitvách Moniky a Klárky, prohlédli další znalci.

 

 

Dvořáček ovšem údajně odmítl těmto znalcům vzorky zpřístupnit. Podle Černochové si tak "svévolně přisvojil právo rozhodovat o důkazním materiálu a zcela bezprecedentně znemožnil výkon znalecké činnosti a zasáhl do práva na obhajobu," uvedla poslankyně.

 

Poslankyně se tak ministra ptá, kdo rozhoduje o tom, kde budou vzorky odebrané při pitvě uloženy a hlavně, kdo může rozhodovat o tom, jestli k materiálu budou připuštěni znalci vybraní obhajobou. Ministra se také ptá, jestli učiní nějaké opatření, aby klíčový důkazní materiál nebyl zničen a žádá jej, aby prověřil, jestli ÚSL FN Ostrava neporušuje zákony.

 

 

Podle Jakuba Římana z tiskového oddělení ministerstva zatím není možné prozradit, jaká bude odpověď ministra spravedlnosti. "Odpověď k této interpelaci se teprve tvoří, není tedy možné sdělovat v současnosti k této věci konkrétní stanovisko," dodal Říman.

 

Rodina Moniky prodává byt, kde Kramní žili, více v reportáži:

vbo TN.cz