Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.9. 2017 14:27
Kauza Kramný

Bývalá ministryně spravedlnosti: Případ Kramný je třeba obnovit!

Helena Válková ke kauze Petra Kramného
Zdroj: Profimedia

Petr Kramný dosáhl zřejmě něčeho, co se žádnému vězni před ním nepovedlo. Jeho případem se zabývá i Poslanecká sněmovna a skupina poslanců napříč politickým spektrem uspořádala společně se spolkem Šalamoun, který dlouhodobě upozorňuje na nesrovnalosti v případu, tiskovou konferenci.

Na tiskové konferenci spolek Šalamoun prezentoval závěry nových znaleckých posudků, které si v případu Petra Kramného nechal vypracovat. Členové spolku už dopředu naznačili, že celou kauzou zásadně otřesou.

Reklama

 

"Noví znalci došli ke zcela zásadním závěrům," prozradil TN.cz místopředseda spolku Šalamoun Václav Peričevič. Navíc v jednom případU má jít o znalce, který je odborníkem na patologii srdce a cév a prvním znalcem s touto specializací, který se v případu angažoval.

 

Kauzou Petra Kramného se zabývá poslankyně Jana Černochová, která dokonce v této věci interpelovala ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Právě interpretace poslankyně za ODS pohnula s ledy.

 

"Došlo k průlomu v tom, že byly vydány vzorky odebrané při pitvě Moniky a Klárky nezávislým odborníkům," dodal Peričevič čemu interpretace poslankyně a odpověď ministra spravedlnosti pomohly. O vydání vzorků neúspěšně obhajoba usilovala dlouhé měsíce.

 

 

Odborníci si je mohli prohlédnout jen v ostravském Ústavu soudního lékařství, kde jsou uloženy. Na rozdíl třeba od znalců, kteří zpracovávali revizní posudek a vzorky jim byly doručeny na jejich pracoviště v Českých Budějovicích.

 

Přesto jejich závěry podle spolku Šalamoun doslova šokovaly skupinu poslanců z různých politických stran, kteří pak pomohli spolku uspořádat tiskovou konferenci přímo na půdě Poslanecké sněmovny.

 

Bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková, která je profesorkou trestního práva, na tiskové konferenci vyzvala svého stranického kolegu a nástupce Roberta Pelikána, aby podal stížnost na porušení zákona. Případem by se pak zabýval Nejvyšší soud.

 

"Je to alarmující případ, je potřeba to prošetřit a obnovit případ, protože ty posudky nebyly u soudu k dispozici. S ohledem na to, že vrhají jiné světlo na kauzální průběh činu, je potřeba, aby se jimi orgány činné v trestním řízení zabývaly," uvedla na tiskové konferenci Válková.
 

Kromě Válkové výzvu na podání stížnosti na porušení zákona podpořili také Jana Černochová z ODS a Daniel Korte z TOP 09.

 

O interpelaci poslankyně Černochové na ministra spravedlnosti Pelikána více v reportáži:


 

vbo TN.cz
Reklama