Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.9. 2017 14:12
TĚŽKÝ OSUD

Kráska bez nohy si nestěžuje a poráží sportovce! Čeká ji Evropa

Zdroj: Tereza Diepoldová

Tereza Diepoldová si původně přála excelovat na basketbalové palubovce a závodně tančit, ale o tuto možnost ji obrala dopravní nehoda, když jí bylo deset let. Od té doby získala několik medailí z paralympijských her a z mistrovství světa. Dnes se na svůj handicap dívá pozitivně a je ráda, že tady vůbec může být. K tomu se nyní připravuje na Evropský pohár, který se koná 30. září na Strahově v Praze.

Tereze se změnil život z minuty na minutu, když jela s prarodiči a bratrem na dovolenou do Španělska a řidič autobusu dostal po cestě mikrospánek. Bylo jí pouhých 10 let. Dopravní nehoda byla velmi vážná a jediná možnost, jak ji zachránit život, bylo amputovat Tereze nohu vysoko nad kolenem. To ale znamenalo jediné, že už nikdy nebude hrát svůj milovaný basketbal.

 

Sport ale hrál v jejím životě důležitou roli a Tereza si moc přála hrát košíkovou dál. Příbuzní tak uspořádali veřejnou sbírku na bionickou protézu, která v té době stála milion korun a nehradila ji pojišťovna. "Moji rodiče založili sbírku, na kterou přispívala veřejnost a zbytek doplatil Michal Horáček, kterého kontaktovala moje babička,“ vzpomíná Tereza na období po nehodě.

 

 

Basketbal nakonec vyměnila za plavání a jízdu na kole a udělala dobře. V obou disciplínách se jí podařilo sbírat úspěchy. Vyhrála mistrovství ČR a dostala se do reprezentace. Zúčastnila se mistrovství světa a kvalifikovala se na paralympiádu v Athénách a Pekingu. Největší úspěchy ale dosáhla na kole, když získala stříbrnou medaili na paralympiádě v Londýně 2012, dvakrát vyhrála světový pohár a má medaile z mistrovství světa.

TN.cz