Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 2. 2017
Počítačoví piráti

Krást filmy jim už nestačí, piráti si zřídili nelegální kabelovku

Hacker
Zdroj: Thinkstockphotos
Hacker - ilustrační foto

Španělská policie odhalila společnost, která nelegálně nabízela více jak 100 placených kanálů. Zákazníkům za sledování prémiových televizních stanic účtovala nemalé poplatky, stanice ovšem šířila bez souhlasu jejich provozovatelů. Hon na piráty odstartovala anglická fotbalová Premier League.

Televizní společnosti, filmová studia, ale také sportovní ligy kvůli počítačovým pirátům ročně přicházejí o miliardy. Že jejich drzost mnohdy nezná mezí, ukázala dvojice Britů podnikajících ve španělské Malaze. Tam si založili společnost, která nabízela připojení k internetu. Zákazníkům také nabízeli kabelovou televizi.

 

Jejich společnost pojmenovaná Y Internet nabízela přes 100 zahraničních placených stanic, včetně těch, které vysílaly zápasy nejvyšší anglické fotbalové soutěže. Policisté na piráty z Malagy přišli právě díky iniciativě vedení Premier League, která bojuje proti těm, kteří na internetu nabízejí nelegálně přenosy zápasů.

 

Pomohli i vyšetřovatelé společnosti Irdeto, která vyrábí kódovací karty pro příjem placených televizních kanálů. Jeden její zaměstnanec si před razií v obchodě koupil zařízení, které pirátské sledování prémiových stanic umožňovalo. Za něj a za prémiové předplatné zaplatil v přepočtu více jak 12 tisíc korun!

 

Zátah španělské policie:

 

Když policisté provedli razii, v kanceláři společnosti našli polovinu z deseti zaměstnanců firmy, včetně administrátora, který měl na starost provoz serverů, IT technika, který připravoval pro zákazníky přijímače signálu, a tří obchodních zástupců společnosti.

 

"Zátah provedený španělskými úřady podpořený pomocí odborníků společnosti Irdeto, je pozitivním příkladem toho, když policejní složky berou počítačové pirátství vážně. Tento přístup je klíčový pro organizace jako je Premier League a další tvůrčí profese. Náš úspěch je podmíněn prodejem vysílacích práv a ochranou duševního vlastnictví. Díky tomu mohou kluby investovat do hvězdných hráčů a trenérů, a do stadionů na světové úrovni. Tedy do toho, co na nás mají fanoušci rádi," citoval web Broadband TV News ředitele právního oddělení Premier League Kevina Plumba.

 

 

Zátah podle Plumba následoval po podobném případu ve Velké Británii, kde soud na čtyři roky odsoudil dodavatele zařízení, která umožňovala ve velkém pirátsky šířit zápasy Premier League.

 

Při policejní razii objevili policisté důmyslné zabezpečení. Zakladatelé společnosti, kteří teď žijí ve Velké Británii, své zaměstnance sledovali on-line prostřednictvím bezpečnostních kamer. Když se v obchodě objevili detektivové, rychle se pokusili smazat všechny důkazy. Policistům se ale záznamy o platbách a informace o klientech podařilo zachránit.

vbo TN.cz
Reklama