Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.3. 2018 20:48
politické neshody

Krize na Slovensku se prohlubuje: Existují tři řešení, tvrdí opozice

Zdroj: Televizní noviny

Slovenští politici po pátečních demonstracích řeší, jak vyřešit prohlubující se politickou krizi. Prezident Kiska trvá na rekonstrukci vlády nebo předčasných volbách. Premiér Fico demisi odmítá. Koaliční strana Most-Híd se dnes sešla na mimořádném jednání a uvažuje o odchodu z vlády.

Slovenská národní hymna zní Bratislavou. Na hlavním náměstí ji zpívají desetitisíce lidí. Volají po změně a spravedlnosti. Do krize se země dostala po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Investigativní novinář pracoval na propojení politiky a organizovaného zločinu. 

 

Podle některých slovenských médií se demonstrace na bratislavském náměstí mělo zúčastnit až 60 tisíc lidí. Protesty se ale konaly v desítkách dalších měst po celé zemi a dokonce i v zahraničí.

 

Politickou krizi nevyřešila ani včerejší schůzka prezidenta Andreje Kisky, předsedy parlamentu Andreje Danka a premiéra Roberta Fica. Společně měli schválit Kiskou navrženou deklaraci s cílem zmírnit napětí ve společnosti. Požaduje rekonstrukci vlády nebo předčasné volby.

 

 

Opoziční strana Svoboda a solidarita vidí jediné východisko z vládní krize ve vypsání předčasných voleb. Masové protesty má za vzpouru proti aroganci moci a bezpráví. Podle předsedy koaliční strany Most-Híd Bély Bugára existují tři možnosti řešení vzniklé situace. Zatím neřekl jaké.

 

Vyšetřování vraždy novináře a jeho snoubenky dál provázejí pochybnosti. Podle slovenských soudních lékařů selhala policie při ohledávání těla Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové . Nepřizvala si totiž soudního lékaře. Média už dřív přišla s tím, že na místě činu nebyl odborník, který by mohl přesněji určit čas i další okolnosti smrti dvou mladých lidí.

mom/Darja Stomatová TN.cz
Reklama