Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 8. 2017
Výpověď koaliční smlouvy

Krize slovenské vlády: Maskují dotační skandál, tvrdí opozice!

Zdroj: TV Nova

V Bratislavě od úterní desáté hodiny zasedá koaliční rada, kterou kvůli vládní krizi svolal premiér Robert Fico. Bouři ve slovenském parlamentu vyvolala výpověď koaliční smlouvy Slovenskou národní stranou (SNS). Její předseda Andrej Danko chce tímto krokem restartovat vztahy ve vládě.

Pád vlády nebo předčasné volby - i tak by mohla skončit patová situace ve slovenském parlamentu, pokud se politici na koaliční radě nedohodnou. Výsledek jednání závisí i na šéfovi odcházející SNS Andreji Dankovi, který chce svým koaličním partnerům prezentovat návrhy změn.

 

Podle Danka je důvodem k vypovězení koaliční smlouvy nespokojenost s pravidly a vztahy ve vládě. A zatímco představitelé dalších koaličních stran se ke krizi příliš vyjadřovat nechtěli, opozice si do šéfa SNS pořádně rýpla.

 

Strana chce prý jen zamaskovat dotační skandál svého ministra školství, který měl netransparentně rozdělovat peníze z evropských fondů určených na vědu a výzkum. Z mnohamilionových dotací měl prý požadovat 20procentní provizi.

 

 

"Teď vidíme, že dělení eurofondů na vědu a výzkum je pro SNS tak důležité, že kvůli tomu neváhá vnést na Slovensko chaos," kritizovala poslankyně Veronika Remišová.

 

Vypovězení koaliční smlouvy prozatím neznamená pád vlády, ve funkci stále zůstává premiér Robert Fico i jednotliví ministři.

Petra Matýsková/epa TN.cz