Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.1. 2018 20:28
Hrozba lavin

Krize v Alpách pokračuje! Evakuují chaty, sněhu je jako za 5 měsíců

Zdroj: TV Nova

Přívaly sněhu trápí turisty v Alpách už několik týdnů. Kvůli hrozbě lavin museli ve středisku Chamonix evakuovat více než 100 chat. Za 45 dní podle starosty nasněžilo tolik, co běžně za pět měsíců.

Neustávající sněžení působí v Rakousku, Itálii, Francii i Švýcarsku čím dál větší problémy. Ve známém francouzském středisku Chamonix na úpatí Mont Blancu museli záchranáři evakuovat lidi z více než 100 chat.

 

Jste uvízlí v Alpách kvůli hromadám sněhu? Ozvěte se nám na telefon 606 09 09 09, nebo na mail zpravy@nova.cz. Děkujeme.

 

"Situace je mimořádná. Za 45 dní jsme zaznamenali tolik srážek, jako obvykle za pět měsíců," citoval portál thelocal.fr starostu Chamonix Erica Fourniera. Takové přívaly sněhu se podle něj objeví jednou za 15 let.

 

Většina cest z Chamonix byla uzavřena, především směrem do Švýcarska. Lanovky kvůli hrozbě lavin nejezdí a úřady nařídily lidem v oblasti, aby nevycházeli ze svých domovů nebo hotelů. V masivu Mont Blanc vyhlásili už podruhé za zimu nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí.

 

 

I podle Výzkumného ústavu sněhu a lavin ve švýcarském Davosu nebyla situace tak vážná od roku 1999. Na některých místech v Alpách napadly během jednoho týdne až tři metry čerstvého sněhu. Například na rakouském ledovci Kaunertal naměřili vrstvu sněhu 415 centimetrů, stejné množství mají i v St. Antonu am Arlberg. Mnoho dalších středisek pak hlásí sněhovou vrstvu větší než tři metry.

 

Pád laviny z bezprostřední blízkosti:

 

 

V samotném Davosu nasněžilo v uplynulých šesti dnech 159 centimetrů sněhu. V noci podle odhadů přibyde dalších 20 až 40 centimetrů. Horská střediska Zermatt, Andermatt a Wengen jsou odříznuta od světa. V Rakousku jsou kvůli hrozbě lavin nepřístupná střediska St. Anton am Arlberg, Lech a Zürs am Arlberg.

 

Podívejte se na reportáž:

 

epa TN.cz