Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.12. 2017 23:31
Zřícený most v Troji

Krnáčová svolala kvůli pádu lávky zvláštní jednání. Chce vysvětlení

Zdroj: TV Nova

Pražská primátorka Adriana Krnáčová svolala kvůli pádu pěší lávky v Troji na sobotní večer mimořádné jednání. Krnáčová požaduje také detailní prověření ostatních lávek a mostních konstrukcí, informovala ČTK.

Lávku pro pěší, která vedla od Trojského zámku na Císařský ostrov a v sobotu odpoledne se zřítila, kontrolovali technici naposledy letos. "(Průzkum) nesignalizoval, že by mělo dojít k takovéto nešťastné události," uvedla pro Radiožurnál Krnáčová.

 

Pražská primátorka svolala na sobotní večer mimořádné jednání radních. Tam požádala o co nejrychlejší prošetření neštěstí i detailní prověření ostatních lávek a mostních konstrukcí v hlavním městě. Při zřícení betonové lávky se zranili čtyři lidé, z toho dva vážně.

 

"Zjišťujeme, proč se to stalo. Lávka byla pravidelně kontrolována a podle toho, co bylo na papíru, měla být v pořádku, což očividně nebyla," uvedla primátorka před jednáním. Jednání se účastnil i náměstek Petr Dolínek, který má Technickou správu komunikací (TSK) v gesci, a statik.

 

112

GALERIE: Pěší lávka se propadla u Trojského mostu do Vltavy

Zdroj: AKTU.cz

Lávka Troja - 1

Hodnocení:

 

Při odpoledním pádu lávky, která spojovala Císařský ostrov a Trojský zámek, utrpěli mnohačetná zranění šedesátiletý muž a o tři roky starší žena. Další dva muži středního věku vyvázli s lehčími zraněními - s pohmožděnými zády a s poraněnou nohou a zápěstím.

 

Video z místa neštěstí:

 

Část lávky se propadla, další část zůstala trčet a hrozí, že také spadne. Místo zkoumá statik. TSK, která má pražské mosty na starosti, konstatovala už v roce 2014, že lana lávky jsou výrazně oslabena kvůli korozi. Tehdy odhadovala životnost lávky při běžném provozu na pět až sedm let.

 

Pražští Piráti dnes v tiskové zprávě napsali, že TSK věděla o špatném stavu lávky už od roku 2009. Vyplývá to podle nich z materiálu, který loni v dubnu schvalovali pražští radní. Piráti tvrdí, že TSK péči o mosty dlouhodobě zanedbává.

 

 

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL) na facebooku připomněl, že přes lávku tekla při povodních v roce 2002 voda. Městská část bude po magistrátu chtít zajištění náhradní dopravy prostřednictvím přívozu a také co nejrychlejší postavení nové lávky, jejíž autor má vzejít z architektonické soutěže.

 

Podle webu TSK prošla lávka naposledy kontrolou letos v listopadu. Měření se provádělo pravidelně od roku 2012 a bylo nezbytnou součástí povolení k provozu lávky.

epa tn.cz / ČTK
Reklama