Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.8. 2017 13:22
Výstraha ČHMÚ

Utržené střechy, kroupy a vichr! Bouře udeřila na obec u Náchoda

Zdroj: TN.cz, Kamila Králová

Silné bouřky, nárazový vítr, až dvoucentimetrové kroupy a přívalový déšť. Před tím vším varuje výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vydaná v sobotu velmi brzy ráno. Bouřky do ČR přišly ze Slovenska.

Výstraha před velmi silnými bouřkami je označená vysokým stupněm nebezpečí a platí pro okresy Karviná a Frýdek-Místek od sobotní páté hodiny ráno až do odvolání.

 

"Ze Slovenska postupují k severu do okresů Frýdek-Místek a Karviná silné bouřky, které mohou být doprovázené kroupami o průměru kolem 2 cm, nárazy větru a přívalovým deštěm. Velmi silné bouřky s kroupami se mohou vyskytnout ještě v následujících několika hodinách," uvedli meteorologové.

 

Jako obvykle experti z ČHMÚ varují před tím, že silný déšť může rozvodnit malé toky, zaplavit sklepy či garáže. Vítr pro změnu může polámat větve čii stromy, nebezpečím jsou samozřejmě i samotné blesky.


 


Hodně práce měli mimo jiné hasiči v Královéhradeckém kraji, kteří mezi páteční 12. a 20. hodinou kvůli počasí zasahovali více než dvěstěkrát.

 

"Asi nejvážnější byla situace v obci Bohuslavice na Náchodsku, kde se kolem půl šesté odpoledne prohnala větrná smršť, která poškodila velké množství střech domů (některé jsou zcela stržené), poničila stromy, ale také třeba autobusové zastávky a veřejné budovy," uvedl mluvčí hasičů Ondřej Sezima.

 

Bouřky Česko sužují už několik dní, hasiči hlásí řadu výjezdů. Na Kroměřížsku dokonce udeřil kulový blesk a spekuluje se i o tornádu. Na řadě míst skoro celý pátek propršel.

 

Prší právě teď u vás? Padají kroupy nebo fouká silný vítr a páchá škody? Pošlete nám fotky či videa na e-mail zpravy@nova.cz. Děkujeme! 

 

Pusťte si páteční reportáž:

pez TN.cz