Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.5. 2017 14:36
mrazy zničily úrodu

Ovoce bude letos málo! Odborník řekl, jak se to odrazí na jeho ceně

Zdroj: TV Nova

Meruňky a broskve letos skoro nebudou, letošní mrazy zničily českým ovocnářům velkou část úrody. Finančně se největší ztráty odhadují u jablek jako hlavního ovocného druhu v Česku. Méně bude ale i ostatního ovoce. Škody ovocnáři vyčíslují na téměř půl miliardy.

Mrazy poškodily české ovocnáře druhý rok po sobě, loni škody byly kolem 400 milionů korun. Letošní škody tak jsou o pětinu vyšší. ČTK to dnes řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Mrazy nejvíc poškodily sady na jižní Moravě, ale i na dalších místech na střední a severní Moravě. V Čechách způsobily škody spíše lokálně.

 

Právě některé moravské ovocnářské podniky by se kvůli výpadku mohly podle Ludvíka dostat i do existenčních problémů. O případné pomoci státu jsou ovocnáři podle Ludvíka připraveni jednat. Loni vláda ovocnářům na mrazové škody dala odškodnění 133 milionů korun. Ministr zemědělství Marian Jurečka minulý týden uvedl, že ovocnáři kvůli škodám z mrazů mohou počítat s podporou státu.

 

Mrazy zasáhly Česko 21. dubna a 10. května. "Nejčastěji šlo o teploty kolem minus tří stupňů Celsia, ale na mnoha místech byly zaznamenány teploty i kolem minus šesti. Navíc mrazy působily většinou po celou noc, nešlo o žádné ranní přízemní mrazíky," uvedl Ludvík.

 

 

Českých meruněk se letos téměř nedočkáme

Mrazy zničily úrodu v odhadovaném objemu 42 tisíc tun, což představuje 25 procent z průměru sklizní ovoce v Česku v posledních třech letech 2014 až 2016 ve výši 167 tisíc tun. U meruněk se čeká propad o 82 procent, u broskví o 74 procent. Mrazy významně zasáhly i třešně s odhadovaným propadem 51 procent.

 

U jablek, kterých se v minulých třech letech sklízelo téměř 138 tisíc tun je odhad propadu produkce 22 procent. Významné škody se čekají i u hrušní a rybízu. Na vinicích způsobily jarní mrazy podle Svazu vinařů škody za 1,2 miliardy korun.

 

Předběžný odhad škod na produkci ovoce vlivem jarního mrazu v roce 2017:

 

Hrozí, že letos ovoce podraží

Pro TN.cz se Ludvík rozpovídal také o tom, jak se špatná úroda podepíše na letošních cenách ovoce. "Česká produkce a její snížení nemá vliv na cenu ovoce, protože do České republiky se převážná většina čerstvého ovoce již dováží. Cena bude záležet na tom, jaká bude úroda ovoce v těch hlavních zemích, odkud se k nám ovoce dováží. Rozhodne tedy Itálie a Polsko," vysvětlil Ludvík.

 

 

Bohužel i v těchto zemích se letos mrazy na úrodě podepsaly. "Jsou určité signály, že i v těchto zemích je úroda poškozena, ovšem míra jejího poškození zatím není známa," popsal šéf ovocnářů. "Riziko, že by ceny letos mohly být vyšší, tady je, ale nesouvisí to s nízkou českou produkcí. Nejvíc máme poškozeny meruňky a broskve, těch se k nám ale 90 % dováží. České meruňky letos nebudou téměř vůbec," dodal.

 

Ludvík připomněl, že od roku 2007 jde již o šestý rok, kdy produkci ovoce negativně ovlivnily jarní mrazy. "Řada ovocnářů si tak klade otázku, zda má smysl ještě pokračovat," řekl Ludvík. Největší škody z mrazů ovocnáři utrpěli v roce 2011. Tehdy mezi 4. až 6. květnem mrazy částečně nebo úplně poničily asi 10 500 hektarů sadů, tedy asi 60 procent všech výsadeb v Česku. Tehdejší úroda 101 249 tun ovoce patřila mezi nejnižší sklizně za posledních 50 let.

mom tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

19.5. | 11:12 jhena
1
člověk žesne na co všechno jsou odborníci, zapojme mozek - když něco pomrzne, ...
19.5. | 11:12 Milos Trasimi
0
Už aby udeřili mrazy Nenergute co? Vidím ze Čechům prejes.
19.5. | 19:53 Roman Skala
1
Náhlasit nevhodný komentář
A to se vyplatí, část škody uhradí stát, část pojišťovna a zákazníka je třeba zkásnout tuplovaně.
19.5. | 14:04 allanaldik
0
Náhlasit nevhodný komentář
kazdy rok je to stene, vse skoro pomrzne ale sklady jsou plne k prasknuti.nejde nahodou o zvyseni cen??? Zase se zdrazi, je k tomu duvod.
19.5. | 11:39 rexrothak
0
Náhlasit nevhodný komentář
Když to bude drahé,tak to mohou hned hodit do škopku,protože jim to v regále přejde k vypálení.
19.5. | 11:17 jiři nepraš
1
Náhlasit nevhodný komentář
dovezeme sr.č..y ze západu
19.5. | 11:12 jhena
1
Náhlasit nevhodný komentář
člověk žesne na co všechno jsou odborníci, zapojme mozek - když něco pomrzne, tak ůroda je na minimu, ba i na nule, tím pádem je vše dražší a přeprodejci šroubují cenu ještě výš, tohle ví každej, i malé dítě a odborník na věci logické od přírody se přiživuje na standardu
19.5. | 11:12 Milos Trasimi
0
Náhlasit nevhodný komentář
Už aby udeřili mrazy Nenergute co? Vidím ze Čechům prejes.