Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 26. 1. 2016
žebříček profesí

Kterých profesí si ceníme nejvíc? Politiky předběhly i uklízečky

Lékařka
Zdroj: Thinkstockphotos
Lidé si nejvíce cení lékařů (ilustrační foto)

Nejprestižnějším povoláním jsou podle Čechů lékaři, na prvním místě se drží už dlouhých 25 let. Lidé si začínají čím dál více vážit i vojáků a policistů. Naopak ministři a duchovní klesli na úroveň uklízečů. Vyplývá to z dlouhodobých výzkumů veřejného mínění.

Jak se změnilo vnímání prestiže jednotlivých profesí za posledních 25 let ukazuje studie Češi 1990-2015. V té společnost KPMG porovnala údaje z průzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění a výsledky jsou v mnoha případech velmi překvapivé.

 

Poslední dotazování proběhlo v roce 2013 a lékaři dosáhli rekordního průměrného hodnocení 91,5 (z možného počtu 99 bodů), tolika bodů nedosáhla od roku 1990 žádná profese. Druhé místo obsadili vědci s hodnocením 76,3 a třetí nejprestižnější profesí je podle Čechů zdravotní sestra se 74,8 body.

 

 

Nejvýrazněji za posledních 25 let stoupla v očích veřejnosti prestiž vojáků z povolání, policistů, účetních nebo třeba sekretářek. Naopak za méně prestižní povolání než dříve jsou považováni obchodníci a manažeři a nejvýraznější propad zaznamenali ministři a duchovní. Nejméně si lidé cení poslanců, ti v bodovém hodnocení skončili ještě daleko za uklízečkami.

 

Podívejte se, jak se změnil pohled veřejnosti na různé profese během třinácti let. Některé profese nebyly v roce 1990 dotazovány, proto je možné srovnání až s rokem 2004.

 

Tabulka - Prestiž povolání v letech 1990 a 2013

mom TN.cz