Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.11. 2017 12:42
výsledky kontrol

Kupovaly léky za nižší ceny a bez smluv! Nemocnice čelí skandálu

Potratové pilulky
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Nákup léků v hodnotě 5,5 miliardy korun během tří let a bez výběrového řízení. To je výsledek kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) v pražské nemocnici Na Homolce, fakultní nemocnici v Ostravě a fakultní nemocnici v Plzni. Shodné léky nemocnice často pořizovaly za nižší ceny, a to až o několik stovek korun.

Nejvyšší kontrolní úřad kontroloval tři zdravotnická zařízení v letech 2014 až 2016. A jejich zjištění bylo skandální. Nemocnice často kupovaly léky od výrobců jen na základě objednávek a za rozdílné ceny.

 

Například fakultní nemocnice Plzeň nakoupila léky od více než 200 dodavatelů, ale smlouvu uzavřela pouze s 34 z nich. Celkem tak zaplatila za zdravotní prostředky bez výběrového řízení 1,2 miliardy korun. To nemocnice Na Homolce za stejné období nakoupila zdravotnické potřeby za 2,6 miliardy - a stejně jako plzeňská nemocnice bez vypsané soutěže na dodavatele.

 

 

Pracovníci Nejvyššího kontrolního úřadu vybrali vzorek 44 léků a porovnali ceny, za které je tyto nemocnice pořizovaly u stejných dodavatelů. Rozdíl v ceně našli ve 38 případech - v některých se cena lišila i o několik stovek korun. Nejnižší cena u vybraných léků byla necelých 800 korun, ale jiné nemocnice je kupovaly za cenu téměř dva a půl tisíce korun. Ceny léků prý byly často ovlivněné odběrem většího množství zboží.

 

Podobně tomu bylo i u nakupování identických zdravotnických prostředků – kardiostimulátorů, kardioverterů, stentů či například chlopní. Například v roce 2014 kontrolované nemocnice nakupovaly identický stent, v tomto případě i od stejného dodavatele, za 16 374 korun, ale i za 59 932 korun. Rozdíly nalezli kontroloři ale například také v roce 2015 u dodávek identického katetru (také od jednoho dodavatele), který nemocnice pořizovaly za 2 450, ale i 15 937 korun.

Klára Pospíšilová/ lud TN.cz