Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 31.8. 2017 21:39
vysoké pokuty

Kvůli EET končí provozovny! Finanční správa jich zavřela osm

EET
Zdroj: Profimedia

Finanční správa už zavřela 8 provozoven, které nezavedly elektronickou evidenci tržeb. Úředníci provedli desítky tisíc kontrol a podnikatelé, kteří měli chyby v účetnictví, dostali pokuty celkem za 15 milionů korun. Někteří se chtějí bránit soudně - například majitelé papírnictví ve Slavkově.

Provozovnu na jižní Moravě úředníci zavřeli kvůli EET. Slavkovský obchod s drogerií a papírem obsadilo komando finanční správy. "Dohromady tady bylo dvanáct úředníku, tři z celní správy, řekli zavíráte a hotovo," řekl Alois Hlásenský, spolumajitel obchodu.

 

Na začátku školního roku má prodejna plný sklad sešitů pro školáky. Rodiče ale mají smůlu. Obchod nesmí otevřít, dokud se nepřipojí k elektronické evidenci. "Je to blbý, chtěli jsme nakupovat, budeme muset jet jinam," řekli obyvatelé Slavkova.

 

 

Pan Hlásenský tvrdí, že žádný zákon neporušil. K evidenci se snažil připojit, ale firma, která měla program dodat, neustále zakázku odkládala. "Nejdřív v lednu ať počkáme, pak v březnu ať počkáme," vysvětlil.

 

Finanční úřad provedl dvě kontroly, udělil pokutu a když ani napotřetí nebylo účetnictví v pořádku, provozovnu zavřel. Další prodejnu zavřela finanční správa ve Vyškově. Patří stejnému majiteli a úředníci tak měli i stejné výhrady. Nepřipojili se k EET.

 

Podobných provozoven, které dostaly stopku, je podle finanční správy zatím jen osm v celé republice. Více než patnáct stovek podnikatelů už ale dostalo pokutu - ta nejvyšší byla sto padesát tisíc korun. Pan Hlásenský se chce proti zavření obchodu bránit soudně.

 

Ministerstvo financí si elektronickou evidenci nemůže vynachválit - díky EET se prý zlepšil výběr daní. Od prvního října se navíc rozjede účtenková loterie a soutěžící mohou vyhrát každý měsíc 21 tisíc výher.

ham TN.cz
Obchodní sdělení

Poradna čtenářům

Reklama