Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 1. 12. 2017
Upozornění na ALS

Kyblíková výzva pobláznila před lety svět! Zemřel její zakladatel

Anthony Senerchia
Zdroj: facebook
Anthony svou nemocí podnítil založení kyblíkové výzvy

Kyblíková výzva se před několika lety stala naprostou senzací. Rychle se začala šířit na sociálních sítích, jen málokdo ale věděl, jak vznikla. Muž, kvůli kterému výzva vznikla, teď zemřel právě na nemoc, na niž měla "ice bucket challenge" upozornit.

Anthony Senerchia se proslavil jako muž, který podnítil vznik kyblíkové výzvy. Amytrofickou laterální sklerózou (ALS), na který virální videa upozorňovala, trpěl čtrnáct let. V sobotu zákeřné poruše podlehl. Bylo mu 46 let.

 

"Je to neuvěřitelně těžká nemoc, se kterou musíte prohrát. Vaše vlastní tělo vás zklamává. Anthony byl ale bojovník. Byl naším světlem, dělal náš život lepším," citoval portál Miami Herald jeho manželku Jeanette. Právě ona byla pro vytvoření senzačních videí klíčová.

 

Samotná kyblíková výzva existovala jen pár dní, když se do ní v polovině července 2014 zapojil Jeanettin bratranec a okamžitě si vzpomněl na Anthonyho. Jako první obyčejnou výzvu, aby se lidé v horkém létě polévali ledovou vodou, rozšířil o charitativní prvek a dal jí vyšší účel.

 

 

"Máte čtyřiadvacet hodin, abyste zareagovali, jinak musíte věnovat 100 dolarů nadaci, která se věnuje ALS," uvedl Chris Kennedy v památném videu. Od té doby se výzva šířila rychlostí blesku. Nešlo jen o zábavu, ale také o dobrou věc.

 

Do kyblíkové výzvy se podle odhadů zapojilo více než 17 milionů lidí a zmiňovaná nadace vybrala na výzkum asi 200 milionů dolarů (4,3 miliardy korun). "Anthonyho si budou lidé pamatovat jako ohnivou kouli, která zkusila všechno," doplnila Jeanette.


Do kyblíkové výzvy se zapojil třeba i tehdejší prezident USA Barack Obama:

epa TN.cz
Reklama