Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 2. 2016
nejezdí se

Lanovka na Čertovu horu je rozbitá, opravný jeřáb vytáhly rolby

Zdroj: TV Nova

Taková akce v Česku ještě nebyla. Mohutný jeřáb musely sněžné rolby vyloženě vytáhnout na vrcholek Čertovy hory v Harrachově na Liberecku. Jeřáb se tam musel dostat za každou cenu kvůli opravě lanovky, u které se zadřelo ložisko.

Lanovka na jednu z nejvytíženějších českých sjezdovek stojí. A může za to tahle součástka. Zadřené ložisko musí ven. Ale u tak složitého stroje, jako je lanovka, to není práce na pět minut.

 

"Nedestrukční metody se nepovedly, takže teď musíme ten čep dostat ven jinými způsoby, takže ho odvrtáváme, vypalujeme. Nesmíme poškodit žádnou jinou součást," vysvětluje Jiří Krejčí, ředitel skiareálu Harrachov.

 

 

Na vrchol Čertovy hory, tedy do tisíce metrů nad mořem, se musel vyškrábat tento jeřáb. Trvalo mu to přes hodinu, a kdyby mu nepomohly dvě rolby, asi by musel počkat do jara. Po výměně čepu bude jeřáb zvedat tento několikatunový kotouč. "Jde to pomalu, je to prostě materiál a řezání tady v nějaký díře nad hlavou, není to pravý ořechový," říká Vladimír Schwarz, zaměstnanec areálu.

 

Sjezdovka během opravy sice funguje, ale jen v omezeném režimu. Na vrcholek lyžaře vozí skibus nebo musejí použít lanovky v okolí a pak jít kus pěšky. Oprava by mohla skončit v pátek, lanovka se pak ale rozjede nejdřív o víkendu.

TV Nova TN.cz
Reklama