Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 18. 6. 2016
významný objev

UNIKÁTNÍ OBJEV: V džungli našli prastará opuštěná města! FOTO

Výsledky laserového skenování v Kambodži
Zdroj: Damian Evans/The Cambodian Archaeological Lidar Inactive

Moderní technologie umožnila vědcům učinit úžasný objev, v kambodžské džungli nalezli vědci ze vzduchu pomocí laserového skeneru několik ukrytých středověkých měst. Ukazuje to nejen na pokročilost technologie, která byla při výzkumu použita, ale také to může výrazně změnit naše chápání historie jihovýchodní Asie.

Nově nalezená města se nachází poblíž prastarého posvátného města Angkor Wat v severozápadní části Kambodže a některá mohou snadno soupeřit s velikostí hlavního města Phnompenh. Města byla obydlená podle odhadů odborníků v období 900 až 1400 n.l..

 

Města byla objevena díky intenzivnímu leteckému průzkumu, ke kterému vědci využili LIDAR (Light Detection And Ranging , také LADAR). Jedná se o metodu dálkového průzkumu, která vypočítává vzdálenost na základě vypuštěného laserového paprsku.

 

Helikoptéra vybavená LIDARem prohledala každou část území o rozloze 1 901 čtverečních kilometrů. Výhoda LIDARu je, že vyfiltruje vegetaci, která povrch zakrývá a ukáže sebemenší terénní nerovnosti, které jsou jinak ze vzduchu zcela neviditelné.

 

16

GALERIE: Laserové skenování v kambodžském pralese

Zdroj: Damian Evans/The Cambodian Archaeological Lidar Inactive

Výsledky laserového skenování v Kambodži

Hodnocení:

 

"Našli jsme pod hustou klenbou stromů celá města, o kterých neměl nikdo tušení, že vůbec existují," uvedl pro portál Guardian archeolog a člen týmu Damian Evans. Podle Evanse by to také mohlo vnést nové světlo do zániku starodávné Kmérské civilizace.

 

 

Hutní pece a doly, zahrady a množství budov, města spojená cestami a kanály, to vše objevili vědci při posledním skenování. I přes to, že spousta objevených částí není pro vědce překvapením, nález některých dalších měst vůbec nikdo nečekal. 

klma TN.cz
Reklama