Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.2. 2016 19:29
tragédie v alpách

Dvoukilometrová lavina zabila v Rakousku pět českých lyžařů

Lizumer Hutte - údolí, kde lavina zasypala Čechy
Zdroj: Facebook Freeridecamps.cz
V údolí se loni i letos konaly tréninky na vyprošťování z lavin, kterých se účastnili i Češi

Lavina v rakouských Alpách nedaleko Innsbrucku zasypala dnes dvě skupiny lyžařů z Česka. Celkem bylo v údolí Wattener Lizum 17 českých lyžařů, pět jich podle prvních zpráv nepřežilo, nejméně dva jsou v nemocnici.

Masivní lavina široká dva kilometry se podle rakouských médií utrhla brzy po poledni. Její výška byla prý až 5 metrů. Skupinu lyžařů zasypala v údolí Wattener Lizum, kam chodí lidé často na túry. Pět ze sedmnácti českých lyžařů, které lavina zasáhla, nepřežilo. TV Nova má přímo z místa potvrzené informace, že se bohužel opravdu jedná o Čechy.

 

V údolí pod chatou Lizumer se konaly už dříve výcvikové kempy na vyprošťování z lavin, které pořádali i Češi.

 

16

GALERIE: Údolí pod Lizumer Hutte, kde lavina zasypala Čechy

Zdroj: Facebook Freeridecamps.cz

Lizumer Hutte - údolí, kde lavina zasypala Čechy - 6

Hodnocení:

 

Mluvčí tyrolské policie Marlies Zoglauerová v telefonickém rozhovoru s ČTK prozatím odmítla zmíněné informace potvrdit s tím, že policie vše oficiálně oznámí na tiskové konferenci.

 

 

List Tiroler Tageszeitung uvedl, že lavina zasáhla dvě skupiny českých skialpinistů, kteří v počtu 17 lidí stoupali na chatu Lizumer Hütte v nadmořské výšce 2019 metrů. Neštěstí se stalo ve Wattenbergu východně od Innsbrucku. Sněhová masa část lyžařů zcela zasypala. Na místě zasahují záchranáři, k dispozici mají i vrtulníky.

 

Wattenberg-02
Zdroj: Google Maps

 

V Tyrolsku panuje zvýšené lavinové nebezpečí. Do 14:00 SEČ horská služba v této rakouské spolkové zemi zaznamenala devět sněhových sesuvů. Portál unsertirol24.com uvedl, že při nich byli zachyceni sněhovou masou tři lidé, všichni vyvázli s lehkými zraněními.

 

Znáte totožnost zasypaných českých lyžařů? Ozvěte se nám na mail zpravy@nova.cz nebo na číslo 606 09 09 09. Děkujeme.

 

Podívejte se, jak vypadá tůra údolím Wattener Lizum

 

čtk TN.cz