Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.12. 2017 22:12
pražské mosty

Lávka v Troji má mnoho poruch, tvrdili odborníci už před lety!

Zdroj: TV Nova

Čtyři lidé se zranili po pádu lávky přes Vltavu v pražské Troji. Lávka byla postavena v roce 1984, často se mluvilo o tom, že její technický stav nebyl dobrý. Což se jejím pádem potvrdilo. I přesto, že byl most pravidelně kontrolován odborníky, nakonec se zbortil do řeky.

Technický stav mostů v Praze je téma, které se jistě po havárii v pražské Troji začne intenzivně řešit. Pád lávky je budíček pro Technickou správu komunikací (TSK), která má mosty na starosti. Už v roce 2011 TSK vydala zprávu, ve které uvádí, že lávka má mnoho poruch, které ovlivňují statiku nosné konstrukce. Přesto experti odhadli, že její životnost je dalších pět až sedm let.

 

Na svém webu Praha.eu hlavní město uvádí další detaily o technickém stavu lávky. "Lávka prošla v letech 2011 a 2012 opravou a letos budeme provádět periodická měření pohybů lávky v závislosti na teplotě s vyloučením provozu,“ uvedl mluvčí Technické správy komunikací hl. m. Prahy Tomáš Mrázek. "Cílem je zjistit případné anomálie a vyloučit závažné poruchy nosné konstrukce,“ dodal. Z této formulace vyplývá, že technici si byli vědomi toho, že na lávce jsou možné nezávažné poruchy nosné konstrukce.

 

112

GALERIE: Pěší lávka se propadla u Trojského mostu do Vltavy

Zdroj: AKTU.cz

Lávka Troja - 1

Hodnocení:

 

Technický stav lávky byl pravidelně kontrolován, naposledy letos v listopadu, takže jen krátkou dobu před jejím pádem. Měření se provádělo pravidelně od roku 2012 a bylo nezbytnou součástí povolení k provozu lávky.

 

 

 

Přesto teď spadla do koryta Vltavy a při neštěstí se zranili čtyři lidé. Primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová svolala kvůli pádu lávky mimořádné jednání a uvedla, že bude požadovat jednak co nejrychlejší prošetření dnešního neštěstí, jednak i detailní prověření ostatních lávek a mostních konstrukcí v hlavním městě. "Zjišťujeme, proč se to stalo. Lávka byla pravidelně kontrolována a podle toho, co bylo na papíru, měla být v pořádku, což očividně nebyla," uvedla primátorka.

 

Podívejte se na záběry z tragédie v Troji: 

čtk/hru TN.cz