Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.4. 2017 11:31
francouzské volby

Le Penová chystá ve druhém kole voleb velkou ofenzívu

Marine Le Penová po prvním kole voleb
Zdroj: ČTK

Kandidátka francouzských nacionalistů Marine Le Penová, která postupuje z prvního kola prezidentských voleb do závěrečného duelu z druhého místa za centristou Emmanuelem Macronem, chystá příští dva týdny mohutnou ofenzivu. Jak dnes napsal deník Le Parisien, šéfka Národní fronty doufá, že přiláká i hlasy voličů tradiční pravice a podle jejích spolupracovníků se ji chystají podpořit i někteří republikánští poslanci, jejichž kandidát François Fillon skončil třetí. Le Penovou by tak podle komentátorů mohlo podpořit 20 až 30 procent voličů Republikánů.

Dále by nacionalistické političce mělo pomoci to, že levicový radikál Jean-Luc Mélenchon, který skončil jako čtvrtý, odmítl kohokoli doporučit pro hlasování ve druhém kole.

 

Podporovatelé Mélenchona, který obdržel téměř 20 procent hlasů jako Fillon, představují mnohamilionovou sílu a zároveň velkou neznámou, jak se zachová. Deziluze z porážky levice může tyto voliče odradit od další účasti, ale na druhou stranu je může lákat mnohé z protievropské Mélenchonovy rétoriky u Le Penové.

 

Ta podle Le Parisien svým blízkým spolupracovníkům řekla, že je ochotna přijít s kompromisními postoji, aby získala ve druhém kole širší podporu. Ví, že mezi prvním a druhým kolem voleb bude čelit tlaku ze všech stran. Nedá se však očekávat, že by odpor proti ní byl tak masivní, jako když před 15 lety do druhého kola postoupil její otec Jean-Marie Le Pen, proti němuž pak vyšlo protestovat do ulic přes milion lidí.

 

Přesto je pravděpodobné, že z finále odejde poražena, soudí Le Parisien. Podle posledních průzkumů dávají Macronovi agentury naději na vítězství v rozhodujícím duelu s nejméně 60 procenty hlasů.

 

 

Levicový deník Libération se zaobírá nově vzniklou situací, kdy byly poraženy tradiční velké strany. První kolo prezidentských voleb podle něj zasadilo bolestný a možná fatální úder páté francouzské republice. "Cílem systému, který nastolil generál Charles de Gaulle, bylo posílit prezidentské pravomoci a zajistit stabilní parlamentní většinu. Od té doby se u moci střídaly levice a pravice, Francie zažila i období, kdy u moci byli prezident a vláda z rozlišných táborů.

 

"Tento systém se ale zdá být překonán," poznamenává Libériation. Podle něj voliči ukázali chuť po změně, a proto vybrali do druhého kola kandidáty, kteří stojí mimo zavedený systém dvou politických táborů.

 

Reportáž TV Nova o volbách ve Francii: 

tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

24.4. | 12:36 vechtr-z-protivina
8
MARINE, DRŽÍME PALCE !!!! JSI NADĚJÍ PRO ŽIVOT VŠECH SLUŠNÝCH EVROPANŮ
24.4. | 14:15 Milos Trasimi
-8
A to co jste tady vše napsali na adresu islamistů vám bude pripocteno.Pro ...
25.4. | 08:14 jkazatel
1
Náhlasit nevhodný komentář
Jo a Trasimi, až to bude v Praze bouchat, myslíš že národ zůstane klidný?? A takové jako jsi ty si pak lidé najdou. Věř mi viděl jsem víc než ty.
25.4. | 08:12 jkazatel
1
Náhlasit nevhodný komentář
Trasimi ty jsi kokotík, ale co vím jistě, jsi provokatér a ve Francii a mimo republiku jsi asi nikdy nebyl. S takovou znalostí českého jazyka !! A kdo neumí česky, tak se jinou řeč nenaučí. Viď ???
24.4. | 15:38 homer00
3
Náhlasit nevhodný komentář
musí vyhrát a tu černou verbež a parazity poslat zpátky za moře kam patří !!!!!
24.4. | 14:16 Milos Trasimi
-6
Náhlasit nevhodný komentář
Hezky den ve vsivariu vám přejí Cechoopove.
24.4. | 14:15 Milos Trasimi
-8
Náhlasit nevhodný komentář
A to co jste tady vše napsali na adresu islamistů vám bude pripocteno.Pro fašisty a islamisty jste vsi verbez a chamrad.A podle toho bude s vámi naloženo Cechoopove.O vašem osudu je tímto rozhodnuto vsi.
24.4. | 14:13 Milos Trasimi
-7
Náhlasit nevhodný komentář
A ujišťují vas opice.Pro skutečně fašisty jste untermensch.Nikdy vas neprijmou a budete smeteni.Je vám přáno smejdi.Důvodu jste dali už víc než dost.
24.4. | 14:11 Milos Trasimi
-6
Náhlasit nevhodný komentář
Ano LePizdova zahájí velkou ofenzivu.Jak jsem včera psal.Během přestávky mezi druhým kolem se odehraje další teroristický útok.Pomůže LePenove vyrovnat ztrátu za Macronem.A snad konečně blbym Cechoopum dojde jakou habaduru hraji islamisté ve spolupráci s fašisty.
24.4. | 14:09 Milos Trasimi
-5
Náhlasit nevhodný komentář
Drží piicu Cechoope.
24.4. | 12:36 vechtr-z-protivina
8
Náhlasit nevhodný komentář
MARINE, DRŽÍME PALCE !!!! JSI NADĚJÍ PRO ŽIVOT VŠECH SLUŠNÝCH EVROPANŮ
24.4. | 11:50 skeptikus
6
Náhlasit nevhodný komentář
..držím palce zdravýmu rozumu, tradici a nacionalismu. Takže rozhodně ne tomu zmetkovi, kterej chce zahubit Francii..